19 Август, 2019
0.0222

Какви договори ќе потпишат Макрон и Вучиќ?

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон денеска допатува во Белград во дводневна посета, а домаќин ќе му биде српскиот колега Александар Вучиќ.

Во текот на посетата ќе бидат потпишани 20 договори, од кои пет за наоружување и воена опрема.

Во палатата Србија се министрите на владата на Србија кои очекуваат да биде завршен разговорот во четири очи на Вучиќ и Макрон.

Вучиќ му го покажа на Макрон глобусот, подарок од поранешниот француски претседател Франсоа Митеран.

Моделот на глобус од 1985 година Митеран им го подарувал на шефовите на држави со кои Франција негувала добри дипломатски односи.

Глобусот кој се наоѓа во Палата Србија стигнал од Франција како дипломатски подарок кој Митеран му го врачил на тогашниот претседател на Претседателството на СФРЈ, Лазар Мојсов во 1987. година.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) СРБИТЕ ЗА НЕГО СОНУВААТ 70 ГОДИНИ: Ѕирнете го новиот автопат Милиош Велики

(ФОТО) СРБИТЕ ЗА НЕГО СОНУВААТ 70 ГОДИНИ: Ѕирнете го новиот автопат Милиош Велики

Обвинувања за Рама дека е најкорумпиран премиер на Балканот

Обвинувања за Рама дека е најкорумпиран премиер на Балканот

Морина нема поим зошто Македонија му го земала британскиот пасош

Морина нема поим зошто Македонија му го земала британскиот пасош

(ВИДЕО) ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ СО ЖРТВИ ВО ИСТАНБУЛ: Градот под вода, автомобили пливаат

(ВИДЕО) ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ СО ЖРТВИ ВО ИСТАНБУЛ: Градот под вода, автомобили пливаат

(ВИДЕО) ДРАМА НА АВТОПАТ ВО ХРВАТСКА: Авион принудно слетал, патниците престрашени

(ВИДЕО) ДРАМА НА АВТОПАТ ВО ХРВАТСКА: Авион принудно слетал, патниците престрашени

Што се случи со децата кои се затруја во Хрватска?

Што се случи со децата кои се затруја во Хрватска?

НЕ СЕ САМО МАКЕДОНЦИТЕ: Кои други народи немаат пари за летување?

НЕ СЕ САМО МАКЕДОНЦИТЕ: Кои други народи немаат пари за летување?

(ВИДЕО) Машко - женска тепачка на плажа во Улцињ предизвика лавина реакции

(ВИДЕО) Машко - женска тепачка на плажа во Улцињ предизвика лавина реакции

Петнаесета земја го повлекува признавањето на Косово, вели Дачиќ

Петнаесета земја го повлекува признавањето на Косово, вели Дачиќ