05 Октомври, 2022
0.0211

Капитал банка со најголема стапка на адекватност, Еуростандард единствена под минимум пропишаниот

Објавено во: Економија 18 Август, 2020

Добивај вести на Viber

Стапката на адекватноста на капиталот како едно од клучните мерила за тоа колку финансиски стабилна е една банка покажува дека е највисока кај Капитал банка во Македонија, додека стапката кај Еуростандард банја, на која неодамна и беше одземена лиценцата за работа, има помала од минимум пропишаната.

Според „Законот за банки“ секоја банка е должна да одржува стапка на адекватноста на капиталот која не може да биде пониска од 8%. Согласно овој закон, секоја банка е должна да одржува стапка на адекватноста на капиталот која не може да биде пониска од 8 отсто. Вишок над законскиот минимум е исклучително значаен за заштита на системот од шокови, каков што е пандемијата на ковид-19. 

Според последните биланси на сите деловни банки во Македонија, Капитал банка има адекватност на капиталот од 23,17 отсто, по што следуваат Стопанска банка Битола со адекватност од 18,9 отсто, Комерцијална банка од 17,62 проценти и Халкбанк е со стапка на адекватност од 17,45 отсто.

На петтото место е ТТК Банка, која исто така има одлична стапка на капиталот, од 16,93 отсто, согласно со финансискиот извештај со крајот на минатата година, па Силк Роуд Банка, со 16,83 отсто, согласно со извештај од крајот на минатата година,  НЛБ Банка со 16,7 отсто, според финансиски извештај од 31.12.2018 година.

Шпаркасе Банка Македонија има стапка на адекватност од 16,5 отсто, според финансиски извештај од крајот на минатата година, пред Стопанска банка Скопје, со 16,3 проценти, а до крај следуваат Охридска банка (16,12 отсто), Централна кооперативна банка (16,03), УНИБанка (14,46), ПроКредит Банка (13,74) и Еуростандард банка (5,55 отсто)

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ ги предаде контактите на Бектеши, сега на потег е Владата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ ги предаде контактите на Бектеши, сега на потег е Владата

Србија од 1 ноември останува без руска нафта

Србија од 1 ноември останува без руска нафта

Одржан Економски совет во проширен состав: Време е за одговорно однесување со енергенсите

Одржан Економски совет во проширен состав: Време е за одговорно однесување со енергенсите

Генерали Инвестментс: Главната економска политика е борбата против инфлацијата, а рецесијата е неопходно зло

Генерали Инвестментс: Главната економска политика е борбата против инфлацијата, а рецесијата е неопходно зло

ССМ: Платите во државата да го следат порастот на инфлацијата, но и порастот на синдикалната кошница

ССМ: Платите во државата да го следат порастот на инфлацијата, но и порастот на синдикалната кошница

ДИЗЕЛОТ ПОСКАПУВА ДВА ДЕНАРИ, БЕНЗИНИТЕ СО ИСТИ ЦЕНИ, еве ги цените на нафтените деривати

ДИЗЕЛОТ ПОСКАПУВА ДВА ДЕНАРИ, БЕНЗИНИТЕ СО ИСТИ ЦЕНИ, еве ги цените на нафтените деривати

Се укинуваат раните часови за шопинг во Грција заради штедење струја

Се укинуваат раните часови за шопинг во Грција заради штедење струја

ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ ГО ПРОЗВА МИЦКОСКИ: Зошто не изградивте ниту една електрична централа додека бевте директор на ЕСМ

ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ ГО ПРОЗВА МИЦКОСКИ: Зошто не изградивте ниту една електрична централа додека бевте директор на ЕСМ

„Гаспром“ тврди дека повторно ќе пушти гас преку Австрија

„Гаспром“ тврди дека повторно ќе пушти гас преку Австрија