25 Март, 2018
0.0608

„Капут“ за Меркел, Германија пред нови избори

Објавено во: Свет 21 Ноември, 2017

Најпопуларната германска политичарка Ангела Меркел не успеа да состави влада и мандатот за нов канцелар на Германија ќе мора да го врати по што земјата ќе влезе во процес на подготовка на нови избори и привремено владеење на актуелниот владин состав со ограничени овластувања.

Во телевизиското обраќање Меркел изјави дека таа повеќе преферира предвремени избори отколку малцинска влада. На изборите во септември годинава нејзиниот политички блок ги претрпе најлошите резултати од 1949 година.

Меркел како лидер на ЦДУ има проблеми во преговорите со СДУ уште една десничарска партија, како и помалите партии кои освоија доволен број на мандати за да ја искомплицираат целата постапка за формирање на мнозинство.

Неуспехот да состави влада ја турна оваа економски најразвиена земја во Европа во политичка неизвесност, како и можност за засилување на екстремните десничарски партии кои како главен аргумент ги користат обвинувањата кон Меркел за „попушатање“ на мигрантите и бегалците кои масовно се доселија во Германија.


Можеби ќе ве интересира

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Видео: Марс или руски Сочи?

Видео: Марс или руски Сочи?

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа