13 Ноември, 2018
0.2967
    ALK 8291.04    -0.21%     BESK 9682    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 850    0%     KJUBI 1550    0%     KMB 5393.35    -0.32%     OHB 6727.78    0.6%     OKTA 5000    -2.21%     SBT 2529.55    -6.31%     STB 1288.66    1.68%     STBP 1250    0.62%     TETE 2416.06    1.86%     TKVS 5626    -3%     TNB 14790    -0.01%     TTK 1300    -0.83%

Катимерини пишува дека поради скопското прашање многу скоро ќе имаат избори

Објавено во: Балкан 12 Септември, 2018

Три можни сценарија се предвидени за периодот меѓу октомври и декември 2018, во зависност од исходот и резултатот од референдумот согласно временскиот период предвиден во Договорот од Преспа, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Исходот од референдумот во Македонија е позитивен и веднаш започнува процесот на уставна ревизија, и ова е првото сценарио. 

Според второто, исходот повторно е позитивен, но опозицијата останува со непроменет негативен став и се распишуваат предвремени избори.

„Во овој случај процесот за ревизија на Уставот ќе се финализира на крајот на јануари-почетокот на февруари 2019“- пишува „Катимерини”.

Третото сценарио, според весникот е негативен исход од референдумот, „Договорот од Преспа не важи и се се враќа на почетна точка“.

Мај е месецот кога во Грција ќе се оджат тројни избори (локални, регионални и евроизбори), а во септември следната година завршува четиригодишниот мандат на грчката Влада.

Во шематскиот приказ посветен на временскиот период согласно договорот, „Катимерини“ ги споменува февруари и март како можни термини кога би било гласањето во грчкиот парламент. 

Весникот, како што јави МИА од Атина, во текстот под наслов „Скопското прашање носи избори во мај“, времетраењето на грчката Влада, директно го поврзува со Договорот од Преспа, по изјавите на Панос Каменос и Алексис Ципрас за нивната соработка во коалиционата влада поради различните ставови во однос на решението меѓу Македонија и Грција. Весникот потсетува на изјавите на двајцата коалициски партнери на одвоените прес-конференции во Солун.

Можеби ќе ве интересира

НИШЛИКА ОТИШЛА НА МАЛТА: Заработувам по 6 српски плати, но за ова не бев подготвена

НИШЛИКА ОТИШЛА НА МАЛТА: Заработувам по 6 српски плати, но за ова не бев подготвена

Се иселиле 10.000 лекари за да земаат и до 5.000 евра плата

Се иселиле 10.000 лекари за да земаат и до 5.000 евра плата

Наместо Вучиќ, Тачи зад Путин на прославата во Париз

Наместо Вучиќ, Тачи зад Путин на прославата во Париз

Видео од трамвајска несреќа во Белград: Сведоци раскажаа ужасни глетки

Видео од трамвајска несреќа во Белград: Сведоци раскажаа ужасни глетки

Марио се спакувал и заминал за Германија: Не отишол само поради пари, а еве како се снашол

Марио се спакувал и заминал за Германија: Не отишол само поради пари, а еве како се снашол

БУГАРИЈА БЛОКИРАНА: Која е причината?

БУГАРИЈА БЛОКИРАНА: Која е причината?

(ВИДЕО) Свлечиште уби луѓе, најмладата жртва има три години

(ВИДЕО) Свлечиште уби луѓе, најмладата жртва има три години

Албанија не дозволи на нејзина територија да влезат 52 екстремни Грци

Албанија не дозволи на нејзина територија да влезат 52 екстремни Грци

Вучиќ: Српската војска најсилна во регионот, пристигнува уште оружје

Вучиќ: Српската војска најсилна во регионот, пристигнува уште оружје