22 Мај, 2018
0.2816
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

КХВ на ,Нормак Инвестмент Гроуп,, АД Тетово му даде одобрение да издаде долгорочни хартии од вредност

Објавено во: Економија 12 Февруари, 2018

Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија на 131 - вата седница со која претседаваше Претседателот на КХВ М-р Елизабета Чингаровска на ,,Нормак Инвестмент Гроуп,, АД Тетово му даде одобрение да издаде долгорочни хартии од вредност по пат на приватна понуда наменета за познат купувач-единствениот акционер.

Со втората емисија на акции, ,,Нормак Инвестмент Гроуп,, АД Тетово врши зголемување на основната главнина со трансформирање на заем даден од ,,Нормак Инвестмент Гроуп,, АС од Норвешка како влогво друштвото. Имено, ,,Нормак Инвестмент Гроуп АС од Норвешка како единствен и постојан акционер ќе се стекне со 43.494 обични акции во вкупна вредност  од 133.733.177 денари.

Зголемувањето на  основната главнина  е со цел да се создадат услови за непречено вршење на редовното работење на ,,Нормак Инвестмент Гроуп,, АД Тетово .

На седницата што се одржа денеска на 12 февруари, 2018 година, Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија обнови  две дозволи за работење на брокер.

Можеби ќе ве интересира

Една држава ќе ја напушти еврозоната?

Една држава ќе ја напушти еврозоната?

Кроација осигурување со раст на добивката и на пазарното учество: Нудат полиси он-лајн

Кроација осигурување со раст на добивката и на пазарното учество: Нудат полиси он-лајн

Тевдовски: Растот на просечната плата се должи на зголемената минимална плата

Тевдовски: Растот на просечната плата се должи на зголемената минимална плата

ЕЛЕМ побара поевтинување на струјата

ЕЛЕМ побара поевтинување на струјата

ЕВН можеби нема да биде Универзален снабдувач со електрична енергија за домаќинствата

ЕВН можеби нема да биде Универзален снабдувач со електрична енергија за домаќинствата

Во 2018-та бесплатно ќе може да се полнат е-автомобилите во Македонија

Во 2018-та бесплатно ќе може да се полнат е-автомобилите во Македонија

Катлановска бања повторно проработи

Катлановска бања повторно проработи

(ГАЛЕРИЈА) СО СИЛНА ПРЕГРАТКА: Богов ја предаде гувернерската фотелја

(ГАЛЕРИЈА) СО СИЛНА ПРЕГРАТКА: Богов ја предаде гувернерската фотелја

Шапуриќ се сретна со европските и регионалните инженери

Шапуриќ се сретна со европските и регионалните инженери