22 Октомври, 2020
0.0354

Кина го зголеми извозот и стана главен трговски партнер на ЕУ

Објавено во: Економија 20 Септември, 2020

Кина стана главен трговски партнер на Европската Унија во периодот јануари-јули 2020 година, со што ги исфрли САД од лидерската позиција што ја имаше во истиот период минатата година, покажуваат податоците на Евростат.

Вкупната надворешно-трговска размена на ЕУ со Кина изнесува 328,7 милијарди евра во првите седум месеци од оваа година, и 323,5 милијарди со САД, објавено е на веб-страницата на Европската агенција за статистика.

Во разгледуваниот период, извозот на 27-члениот блок во Кина изнесуваше 112 милијарди евра, што е за 1,8% помалку на годишно ниво, додека увозот од Кина порасна за 4,9% на 216,7 милијарди евра.

Во исто време, седуммесечниот извоз на ЕУ во САД потона за 9,9 проценти на 203,1 милијарди евра, додека увозот од Соединетите држави падна за дури 11,7 проценти, на 120,4 милијарди евра.

Според агенцијата, податоците за трговската размена на ЕУ со нејзината поранешна членка, Велика Британија, која е трет по големина трговски партнер на Брисел, се уште се поразителни.

Во периодот јануари-јули, извозот од европскиот блок на британскиот пазар опадна за цели 20,5 проценти, на 150,5 милијарди евра, додека увозот од Велика Британија падна за 16,5 проценти, или на 94,8 милијарди евра.


Можеби ќе ве интересира

Во балканска земја половина милион луѓе остануваат без работа

Во балканска земја половина милион луѓе остануваат без работа

Колку самохрани родители ќе добијат платежни картички?

Колку самохрани родители ќе добијат платежни картички?

ПАУНОВСКИ: Ги чекаме новите законски решенија за да можеме да затвораме, но високите бројки не доаѓаат само од локалите, туку и од приватните забави

ПАУНОВСКИ: Ги чекаме новите законски решенија за да можеме да затвораме, но високите бројки не доаѓаат само од локалите, туку и од приватните забави

Генерали Инвестментс: Неизвесната есен ветува зголемена нестабилност

Генерали Инвестментс: Неизвесната есен ветува зголемена нестабилност

ГРАШКОСКА: Локалите да ги почитуваат и новите мерки, за една недела седум кривични пријави против угостителски објекти, од кои две за свадби

ГРАШКОСКА: Локалите да ги почитуваат и новите мерки, за една недела седум кривични пријави против угостителски објекти, од кои две за свадби

Бектеши уверува: Ќе има субвенции за октомвриските плати

Бектеши уверува: Ќе има субвенции за октомвриските плати

Ја доведе Пошта до пропаст, а не одговараше: Се бара одговорност од Ејуп Рустеми

Ја доведе Пошта до пропаст, а не одговараше: Се бара одговорност од Ејуп Рустеми

Нови 2.239 невработени минатиот месец поради ковид-кризата

Нови 2.239 невработени минатиот месец поради ковид-кризата

Шверцот со нелегален тутун зема замав на пазарите во Македонија

Шверцот со нелегален тутун зема замав на пазарите во Македонија