28 Мај, 2020
0.0396

КИНА ИЗВЕСТИ: Нула починати од Ковид-19 денеска

Објавено во: Свет 07 Април, 2020

Прв пат од јануари наваму кога почна ширењето на коронавирусот во Кина, денеска нема ниту еден смртен случај во првото жариште на пандемијата. Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека се потврдени 32 нови случаи на инфицирани пациенти, што е пад во однос на вчера, кога имаше 39. Сите нови случаи кои се позитивни на Ковид-19 во Кина се пристигнати од странство.

Токму поради ова, официјален Пекинг изрази загриженост од евентуален нов бран на пандемијата во Кина, но предизвикана од странство. Властите ги затворија границите за странски државјани, вклучувајќи ги и оние кои имаат визи за престој. Меѓународните летови се сведени на само еднаш неделно, како за кинеските, така и за странските авио-компании, а авионите не смеат да имаат патници повеќе од 75 отсто од својот капацитет.


Можеби ќе ве интересира

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари