07 Декември, 2022
0.0550

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво

Објавено во: Економија 24 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Развојот на Кина во изминатите 10 години целосно укажа дека економското отворање за странски инвестиции е патот што Кина мора да го помине за да постигне просперитет и развој. Вратата на отворањето на Кина нема да биде затворена и само ќе се отвора уште пошироко. Атрактивноста на Кина за странските корпорации се зајакна во текот на изминатата деценија како резултат на поширокото отворање на пазарот и подобрувањето на деловното опкружување. Земјата ќе продолжи да служи како земја на можности во свет опкружен со несигурност и нестабилност. Истовремено земјата и понатаму ќе се интегрира во светот за да ја стабилизира глобалната трговија и инвестиции, светската економија и довербата на луѓето. Со резултатите од инвестициското отворање на Кина на високо ниво, земјата ќе има корист не само за кинескиот народ, туку и за луѓето од остатокот од светот.

Шангајската гигафабрика на американскиот производител на автомобили Tesla постигна нова пресвртница бидејќи нејзиното 1 милионито возило излезе од производната лента во средината на август. Германскиот хемиски гигант BASF неодамна ја пушти во употреба првата серија постројки на својата локација Вербунд во Џанџијанг, јужна кинеска провинција Гуангдонг. Локацијата, со вкупна инвестиција од 10 милијарди евра (околу 10 милијарди американски долари), ќе биде најголемата поединечна инвестиција на германскa корпорација во Кина. Водечката глобална фармацевтска компанија AstraZeneca ги објави плановите за формирање регионално седиште во Кингдао, провинцијата Шандонг во источна Кина.

Енергичните напори на мултинационалните компании оваа година да го прошират своето присуство на пазарите во Кина дополнително укажува на тоа дека земјата останува претпочитана инвестициска дестинација. Откако достигна рекордно висок обем во 2021 година, странските директни инвестиции на кинеското тло се зголемија за 20,2 отсто на годишно ниво, или вкупно 138,41 милијарди американски долари во првите осум месеци.

Ванг Ксиаохонг, од Кинескиот центар за меѓународна економска размена, ја препиша силната привлечност на Кина кај глобалните бизниси на солидниот напредок на земјата во градењето на отворена економија. Во 2013 година, Кина ја формираше својата прва пилот зона за слободна трговија во Шангај, тест за нови политики за отворање. По пет рунди на проширување. Кина сега има 21 таква зона.

Претходно негативниот ранг на земјата на листата за странски инвестиции се намалува пет последователни години од 2017 година, а законите и регулативите, вклучително и Законот за странски инвестиции, беа ставени на сила за да се засили заштитата на странските инвеститори. Деловното опкружување на Кина продолжи да се подобрува со рангирањето на леснотијата на водење бизнис искачувајќи се на 31 место од 91 позиција евидентирана во 2012 година, според извештајот на Светската банка.

Како што Кина постојано го прошируваше институционалното отворање и активно негуваше пазарно ориентирана и законска меѓународна деловна средина, странските инвеститори можеа да уживаат во повеќе можности.

На пример, во 2018 година, земјата ги отстрани ограничувањата за странски инвестиции за производство на возила што работат на нови погони. Набргу потоа, Тесла ја основа својата Гигафабрика, првото претпријатие за производство на автомобили во целосно странска сопственост во Кина, кое започна со изградба на почетокот на 2019 година и ја испорача својата прва серија возила произведени во Кина во рок од една година.

Хан Венксиу, претставник на Централниот комитет за финансиски и економски прашања, рече дека Кина ќе го искористи својот супер-голем пазар, ќе го прошири отворањето на високо ниво и ќе промовира „двојна циркулација“ на домашните и меѓународните пазари.

Кинескиот меѓународен саем за трговија со услуги во 2022 година, кој заврши во Пекинг пред две недели, е најнов пример за напорите на земјата во промовирањето на соработката и отворањето. Над 7.800 компании се приклучија на саемот преку Интернет, а повеќе од 2.400 претпријатија учествуваа на самото место, што го прави плоден настан со потпишани 1.339 проекти и договори.

Во ноември, Шангај ќе биде домаќин на петтата меѓународна изложба за увоз на Кина, која ќе собере над 280 компании на Fortune Global 500, вклучувајќи ги и лидерите во индустријата.

Во текот на изминатите 10 години, Кина работеше на промена на шемата за отворање од модел заснован на протокот на производи и влијанија во модел заснован на институции и правила. Се оформи нов систем за отворена економија со повисоки стандарди.

Земјата беше сведок на брз раст на извозот на производи со висока технологија, квалитетни и со висока додадена вредност. Од 2013 до 2021 година, годишниот раст на извозот на високотехнолошки производи изнесуваше во просек 5,1 отсто. Компаративните предности на кинескиот извоз се повеќе и повеќе се водени од иновациите, а не од влијанијата.

Благодарение на подобрувањето и на обемот и на квалитетот на влезните странски инвестиции, кинеската високотехнолошка индустрија ја зголеми вистинската употреба на странски капитал од 140,9 милијарди јуани (20,08 милијарди долари) во 2016 година на 346,9 милијарди во 2021 година, со просечен годишен раст од 19,7 проценти. Сè повеќе мултинационални компании формираат седишта, центри за истражување и развој и центри за купување во Кина.

Од 2013 година, земјата има воспоставено 21 пилот зона за слободна трговија (FTZ), а нивната успешна практика е забележана во 278 случаи на иновации во институционалните реформи промовирани на национално ниво.

Изградбата на пристаништето за слободна трговија Хаинан е во постојан напредок. Даночен систем кој е применлив за пристаништата за слободна трговија на високо ниво се воспоставува чекор по чекор според принципите на нулта тарифа, ниска даночна стапка, рационализирана даночна структура, зајакнато спроведување на законот и фазно спроведување, за да се подобри либерализацијата и олеснувањето на трговијата.

Кина знае да ги искористи странските фактори на иновација со промовирање на меѓусебно зајакнување на соработката помеѓу домашни и меѓународни инвеститори, особено во индустријата. Додадената вредност на услужниот сектор сочинуваше 53,3 отсто од БДП на Кина минатата година, во однос на 46,1 отсто во 2013 година. Преработувачката индустрија во земјата, исто така, забележа значителен пораст во нејзината сеопфатна способност и меѓународно влијание. Уделот на додадената вредност на кинеската преработувачка индустрија во светот се зголеми на речиси 30 отсто во 2021 година од 22,5 отсто во 2012 година, што ги консолидираше основите за економскиот развој на Кина.

Соочена со нестабилно глобално закрепнување, зголемена деглобализација, како и длабоки промени и пандемија невидена во еден век, Кина работеше на стабилизирање на надворешната трговија и странските инвестиции и на подобрување на системот за управување со странски инвестиции. Ја зајакна довербата во глобалното закрепнување додека истовремено се залагаше за здрав развој на сопствената економија.

Помеѓу 2019 и 2021 година, просечниот годишен раст на вистинската употреба на странски капитал во Кина изнесуваше 10,8 отсто, во истиот период, просечниот годишен раст на увозот е 13,7 отсто, што е за 5,7 процентни поени повисок од светскиот просек.

Придонесот на Кина во глобалниот економски раст надмина 30 проценти, а земјата со мал пораст на извозните цени, ја ублажува глобалната инфлација, служејќи како важна сила што го движи глобалното закрепнување.

Одговарајќи на меѓународната аспирација за поправеден, одржлив и безбеден развој, Кина ги предложи Иницијативата за глобален развој и Иницијативата за глобална безбедност за градење заедница со заедничка иднина за човештвото. На двете иницијативи срдечно одговорија над 100 земји.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Додека храната поскапува, има ли нешто што поевтинило?

Додека храната поскапува, има ли нешто што поевтинило?

Генерали Инвестментс: Пазарите на капитал продолжуваат да остваруваат благи добивки

Генерали Инвестментс: Пазарите на капитал продолжуваат да остваруваат благи добивки

ДИРЕКТОРСКИ ПРОМЕНИ ВО ЖИТО ЛУКС - нов потпретседател на УО и заменик генерален директор е Димитриос Плакоутсис

ДИРЕКТОРСКИ ПРОМЕНИ ВО ЖИТО ЛУКС - нов потпретседател на УО и заменик генерален директор е Димитриос Плакоутсис

За колку се зголемила минималната потрошувачка кошничка во ноември?

За колку се зголемила минималната потрошувачка кошничка во ноември?

МАЈКРОСОФТ ГО ДОБИВА ПРВИОТ СИНДИКАТ НА РАБОТНИЦИТЕ - рокот за гласање е до крајот на декември

МАЈКРОСОФТ ГО ДОБИВА ПРВИОТ СИНДИКАТ НА РАБОТНИЦИТЕ - рокот за гласање е до крајот на декември

Ескалација на трговските спорови меѓу ЕУ и Кина во Светската трговска организација

Ескалација на трговските спорови меѓу ЕУ и Кина во Светската трговска организација

Стопанската Комора на Македонија идентификува извозните можности и потенцијали на македонската економија

Стопанската Комора на Македонија идентификува извозните можности и потенцијали на македонската економија

Се зголемуваат платите во Владата за 5.350 денари

Се зголемуваат платите во Владата за 5.350 денари

НЛБ го постави Ѓоре Андоновски за директор на Lease&Go

НЛБ го постави Ѓоре Андоновски за директор на Lease&Go