26 Април, 2019
0.0201

Kинези, Руси, Италијанци, Турци, дојдоа како гастербајтери во регионот

Објавено во: Економија 22 Март, 2019

Во регионот доаѓаат работници од Филипини, Индија, Бангладеш, Пакистан, Египет, Јордан, Украина и други земји, пишуваат српските медиуми. 

Во балканските земји се појавуваат „дупки“ во работната сила. Фалат луѓе за градежништво, бродоградба, туризам и угостителство. 

Засега Словенија и Хрватска највеќе увезуваат работна сила ако се гледа по бројот на огласи, но наскоро ќе ги стигне и Србија. 

Србија засега има 9.000 странски работници. 

Тоа е за 1.000 работници повеќе од една година претходно. 

Србија лани имала работници од Македонија, Русија, Турција, Италија и Грција.  Но, имало и од Црна Гора, БиХ, и Словенија. 

Можеби ќе ве интересира

Гувернерката Ангеловска Бежоска за МИА: Можам да потврдам дека денарот е стабилен

Гувернерката Ангеловска Бежоска за МИА: Можам да потврдам дека денарот е стабилен

Капиталните инвестиции во лер: Објавени податоците до март

Капиталните инвестиции во лер: Објавени податоците до март

Дилема: Гимназиско или стручно образование

Дилема: Гимназиско или стручно образование

„Алкалоид“ во офанзива на странските пазари!

„Алкалоид“ во офанзива на странските пазари!

МИЛИОНСКА ГЛОБА: Колку долари ќе биде казнет „Фејсбук“ од американските власти?

МИЛИОНСКА ГЛОБА: Колку долари ќе биде казнет „Фејсбук“ од американските власти?

УТРИНСКИ ФОКУС: Профитот на „Комерцијална банка“ преполовен, „Алкалоид“ ја зголеми добивката

УТРИНСКИ ФОКУС: Профитот на „Комерцијална банка“ преполовен, „Алкалоид“ ја зголеми добивката

Ќе се одважат ли блиските на функционерите од власта по непотизмот или нема да го слушаат лидерот Заев?

Ќе се одважат ли блиските на функционерите од власта по непотизмот или нема да го слушаат лидерот Заев?

Се лизна ли „Комерцијална банка“?

Се лизна ли „Комерцијална банка“?

Алкалоид АД Скопје со раст на приходите во првите три месеци годинава и 55 нови вработувања

Алкалоид АД Скопје со раст на приходите во првите три месеци годинава и 55 нови вработувања