17 Јануари, 2020
0.0147

ЌЕ ДОБИЕТЕ 25 000 ЕВРА ДА СЕ ПРЕСЕЛИТЕ ОВДЕ: Понудата е од соништата, а регионот прекрасен

Објавено во: Финансии 14 Септември, 2019

Прекрасниот, но слабо населен италијански регион Молизе им нуди 25 000 евра на сите кои сакаат да се преселат.

Мелизе е втора најмала област во Италија и се наоѓа на југ, а тамошните власти им нудат на новите жители 700 евра месечно на три години.

Меѓутоа, постојат неколку услови кои заинтересираните мора да ги исполнат.

Населбата мора има помалку од 2000 жители, а дојденците мора да се обврзат дека ќе покренат сопствен бизнис.


-Сакаме повеќе од добротворна акција. Сакаме луѓето овде да вложат. Може да отворат било кој вид бизнис: пекара, книжара, ресторан - било што. Така нашите градови ќе оживеат а популацијата ќе се зголеми-рекол за Гардијан, Донато Тома, претседател на регионот Молизе.

-Нам не ни е цел само да ја зголемиме популацијата. На луѓето треба да им дадеме причина да останат. Во спротивно за неколку години ќе се најдеме во ист проблем-додава тој.

Минатата година во оваа област умреле или се иселиле 2800 лица, а не се родило ниедно бебе. Негативниот природен прираст е забележан во цела Италија, но Молизе нашла начин како да се бори против тоа.

Можеби ќе ве интересира

Ангеловска: Со сивата економија ќе се бориме и преку инспекции, но и со меки мерки

Ангеловска: Со сивата економија ќе се бориме и преку инспекции, но и со меки мерки

Се огласи и гувернерката Бежовска: Ги симнуваме каматите, но уште ни се повисоки од Европа

Се огласи и гувернерката Бежовска: Ги симнуваме каматите, но уште ни се повисоки од Европа

Уште една земја размислува за работна недела од четири дена

Уште една земја размислува за работна недела од четири дена

Сега се 5 отсто за кредити и 1,28 отсто за заштеди - каматите ќе паѓаат и натаму

Сега се 5 отсто за кредити и 1,28 отсто за заштеди - каматите ќе паѓаат и натаму

ИСТОРИСКИ НАЈНИСКА - НБМ ја симна основната камата на само 2 отсто

ИСТОРИСКИ НАЈНИСКА - НБМ ја симна основната камата на само 2 отсто

Чифлиганец: Верувам во економијата на својата земја и секој денар го вложувам тука

Чифлиганец: Верувам во економијата на својата земја и секој денар го вложувам тука

Како банкротот се претвори во најдобрата работа што ми се случи: Милијардерот искрено проговори

Како банкротот се претвори во најдобрата работа што ми се случи: Милијардерот искрено проговори

Која е најплатената професија во светот?

Која е најплатената професија во светот?

ДРАМАТИЧЕН РАСТ НА БЕРЗАТА - што ги „позелени“ сите акции

ДРАМАТИЧЕН РАСТ НА БЕРЗАТА - што ги „позелени“ сите акции