27 Јануари, 2020
0.0165

Ќе има ли новото СЈО двотретинско мнозинство: Законот од вторник во Собрание

Објавено во: Македонија 22 Јули, 2019

Ќе обезбеди ли владиниот предлог за ново СЈО, двотретинско мнозинство во Парламентот. Законот со кој практично Специјалното јавно обвинителство се спојува со Основното јавно обвинителство го образложи самиот премиер Зоран Заев и рече дека очекува да ги обезбеди потребните пратеници кои ќе „кренат рака“ за предлогот. Се очекува тој во вторник од Влада да биде пратен во Собранието и да почне собраниската процедура за негово усвојување. 

ВМРО-ДПМНЕ според досегашните ставови има проблем само на чело на ова обвинителство за кое сега се предлага да се вика Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција да застане обвинителката Вилма Рускоска. ДУИ не кажа јасен став, а тој се очекува веќе од денеска. 

„Овој закон е предложен од Зоран Заев, знаеме дека Зоран Заев е моментално најкриминалното суштество кое што е обидува да се спаси. Така да треба да се прочита со внимание за да се видат сите скриени намери кои што веќе добро ни се познати на сите односно да се заштити самиот. Во текот на наредните денови ќе излеземе со конечен став во однос на законот“, изјави Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Од СДСМ сепак велат дека криминалот не познава партиски бои и затоа новиот предложен текст на Законот за Јавно обвинителство е уште една потврда за тоа. 

Новото обвинителство ќе има надлежност на цела територија на земјата и гаранции за самостојно дејстување, кое одговара на сегашната позиција, а сепак е во хиерархија и субординација на Јавното обвинителство.

Можеби ќе ве интересира

Се јави Ел Чека со нови „бомби“

Се јави Ел Чека со нови „бомби“

Не дишиме воздух, дишиме материја - му порача Димовски на Макрадули

Не дишиме воздух, дишиме материја - му порача Димовски на Макрадули

Владата со мерки за загадувањето - да се преполови користењето на службените возила

Владата со мерки за загадувањето - да се преполови користењето на службените возила

Најчевска по откриената „Јавна соба“ предлага воведување предмет сексуално образование во школите

Најчевска по откриената „Јавна соба“ предлага воведување предмет сексуално образование во школите

Савова за Фактор: Стефанова прави претстава во празно

Савова за Фактор: Стефанова прави претстава во празно

ГОЛЕМО И РАЗНОЛИКО ДРУШТВО - еве кои 30 експерти ќе го „бистрат“ законот за јавно обвинителство

ГОЛЕМО И РАЗНОЛИКО ДРУШТВО - еве кои 30 експерти ќе го „бистрат“ законот за јавно обвинителство

Јанева и врати на Стефанова: Гомнарка и ороспијо!

Јанева и врати на Стефанова: Гомнарка и ороспијо!

ПРАШАЊА ШТО НЕ МАЧАТ: Зошто за куќниот притвор на Камчев молчеле сите обвинители освен Ајро

ПРАШАЊА ШТО НЕ МАЧАТ: Зошто за куќниот притвор на Камчев молчеле сите обвинители освен Ајро

Се степале таткото и синот, сестрата ги двоела и на крај сите завршиле во болница

Се степале таткото и синот, сестрата ги двоела и на крај сите завршиле во болница