27 Октомври, 2020
0.0198

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

Објавено во: Свет 16 Септември, 2020

Барбадос сака да ја отстрани британската кралица Елизабета од чело на државата и да стане република. 

Информацијата ја соопшти владата на таа карипска држава, објави Ројтерс.

Барбадос до 1966 година беше британска колонија, а кога се стекна со независност, ја задржа официјална врска со британската монархија, како и некои други земји кои некогаш биле дел од британската империја.

Гувернерката на Барбадос, Сандра Мејсон, во говорот во име на премиерката Миjа Мoтли, изјави дека е време Барбадос целосно да го напушти колонијалното минато.

„Жителите на чело на државата сакаат да видат некој од Барбадос. Тоа е краен израз на доверба во тоа кои сме и што можеме да постигнеме. Затоа, Барбадос ќе го направи следниот логичен чекор кон целосен суверенитет и до 55-годишнината од независноста ќе стане република“, рече гувернерката Мејсон.

Европската доминација врз островот започнала уште од 1492 година кога краток период бил по шпанска контрола, а подоцна и под португалска[3]. Покасно, Брабадос станал колонија на Велика Британија. 

Островот има помалку од 300.000 жители. 

Можеби ќе ве интересира

ЗДРАВСТВОТО КОЛАБИРА: Бараат и заразените лекари да се вратат на работа

ЗДРАВСТВОТО КОЛАБИРА: Бараат и заразените лекари да се вратат на работа

Сопругата на ерменскиот премиер заминува да војува во Нагорно - Карабах

Сопругата на ерменскиот премиер заминува да војува во Нагорно - Карабах

Мадуро тврди дека имаат лек кој ја уништува короната

Мадуро тврди дека имаат лек кој ја уништува короната

Поради еден заразен Кинезите тестираат пет милиони луѓе

Поради еден заразен Кинезите тестираат пет милиони луѓе

Огромна студија за ковид открива дека ремдесивирот не функционира - ФДА дава одобрување во секој случај

Огромна студија за ковид открива дека ремдесивирот не функционира - ФДА дава одобрување во секој случај

ИНФЕКТОЛОГ ОД АВСТРИЈА: За имунитет на стадо не мора да заболат 70 отсто, доволни се и 42 проценти

ИНФЕКТОЛОГ ОД АВСТРИЈА: За имунитет на стадо не мора да заболат 70 отсто, доволни се и 42 проценти

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час