24 Април, 2019
0.0211

Ќе колабира ли Венецуела по неколку дена без струја?

Објавено во: Свет 11 Март, 2019

Струјата полека се враќа во главниот град на Венецуела, Каракас, а уапсени се повеќе од 50 крадци во маркети. 

По четири дена, електрината енергија постепено се враќа во Каракас, ја пренесуваат агенциите денешната изјава на градоначалничката Ерика Фаријас, а се правеле напори да се нормализира снабдувањето со струја во целата земја.

Во четвртокот вечерта Каракас и поголемиот дел од земјата останаа без електрична енергија.

Тоа доведе до прекин во сообраќајот, водоснабдувањето и телекомуникациите.

Најмалку петнаесет луѓе умреа во болниците кои главно немаат исправни агрегати за струја.

Претседателот на венецуелското народно собрание Хуан Гуаидо кажа дека од парламентот ќе побара прогласување „вонредна состојба“ за да се реши ситуацијата со прекинот на електрична енергија кој од четвртокот ја парализираше земјата.

Најмалку 250 тони хуманитарна помош во храна и лекови, а главно од Соединетите Американски Држави, се натрупани на границите на Венецуела со Колумбија и Бразил.

Владата на 23 февруари се спротивстави на нејзиното влегување во земјата, тврдејќи дека е обид за воена интервенција зад која стојат САД.

Армијата презела обезбедување на стратешките енергетски објекти во државата, а дистрибутивната мрежа се надгледува од воздух. Ова се прави со цел да нема саботажи. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица