16 Февруари, 2019
0.3493
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

ЗА УБИЕЦОТ СЕ БАРА МАКСИМАЛНА КАЗНА: Русе не сака изроди како монструмот на Викторија

Објавено во: Балкан 12 Октомври, 2018

„Такви изроди не може да се воспитуваат“, рекол градоначалникот на градот Русе, Пламен Стоилов, пренесува бугарски блиц. 

Неговите зборови се кажани за време на погребот на брутално убиената новинарка Викторија Маринова, која беше силувана и убиена од Северин Красимиров. 

„Русе, каде нема кривично дело, по ова убиство стана познат по едно лошо име. Затоа, превенцијата е важна од многу рана возраст. Не може да  се воспитуваат вакви изроди. Затоа ќе бараме максимална казна. Оние што ќе си дозволат дури и да помислат на такво нешто, мора да бидат уништени од законот. Тоа е она што може да им даде на луѓето гаранција“, кажал градоначалникот. 

Тој и се заблагодари на полицијата што се справила за многу краток рок и го открила ова тешко и сложено убиство за четири дена. Им благодариме и на луѓето кои помогнаа во тоа. Пламен Стоилов беше меѓу првите кои влегле во катедралниот храм "Света Троица", каде се одвива поклонувањето пред посмртните останки на 30-годишната Викторија. 

Под звукот на ѕвончето, ковчегот беше донесен во црквата, а покрај него стоеја мајката, таткото и бабата на Викторија, како и нејзиниот сопруг и свекор.


Фото/Извор: Блиц.бг

Можеби ќе ве интересира

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Хрватска се покажа: Притвор за двајца напаѓачи на ватерполистите

Хрватска се покажа: Притвор за двајца напаѓачи на ватерполистите