26 Јули, 2021
0.0191

Ќучуков: Дури и Грција успеа да стане пријател на Македонија, а Бугарија е во стапица

Објавено во: Македонија 16 Јуни, 2021

Нема подобрување во македонско - бугарските односи. 

Бугарија е во стапица поради блокадата на Северна Македонија, вели  екс бугарскиот заменик-министер за надоворешни работи и поранешен амбасадор во Лондон, Љубомир Ќучуков. 

Како што јави дописникот на МИА од Софија, во авторски коментар за бугарскиот портал „Епицентар“, Ќучуков наведува дека дури и Грција успеа да стане пријател на Република Северна Македонија, а Франција сега тврди дека ја поддржува Северна Македонија. 

Смета дека Бугарија поради блокадата ја изгубила цела предност на земја-членка на ЕУ, и се изолирала како во НАТО и ЕУ, така и на Балканот.

Според Холандија, мали се шансите на 22 месецов земјава да ги почне преговорите. 

Премиерот Зоран Заев утре оди во Софија, на средба со државниот врв. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО, oва е последен аларм

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО, oва е последен аларм

(ВИДЕО) Ахмети води оро на свадба во Зајас

(ВИДЕО) Ахмети води оро на свадба во Зајас

ИНСТИТУЦИИТЕ ДА НЕ СПИЈАТ: Соседите и Здружението „Стоп за грабежот“ му дадоа поддршка на Бањоглав кој остана без својот дом

ИНСТИТУЦИИТЕ ДА НЕ СПИЈАТ: Соседите и Здружението „Стоп за грабежот“ му дадоа поддршка на Бањоглав кој остана без својот дом

Даниловски очекува нов бран во средината на август

Даниловски очекува нов бран во средината на август

Момче од Пирок со пиштол го рани другарот

Момче од Пирок со пиштол го рани другарот

Бројот на активни се искачи на 310

Бројот на активни се искачи на 310

Градоначалникот на Штип Сашко Николов спасил жена на плажа

Градоначалникот на Штип Сашко Николов спасил жена на плажа

Нови 24 заразени со коронавирус, починати нема

Нови 24 заразени со коронавирус, починати нема

Нуредини: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО

Нуредини: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО