24 Јуни, 2018
0.3620
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Кои се домашните фирми кои плаќаат најголеми камати на банките?

Објавено во: Економија 12 Септември, 2017

Кога вложувате во акции секогаш имајте ги во предвид и финансиските текови кои во основа може да ги процените преку нивоата на финансиски приходи и на финансиски расходи дадени во кварталните извештаи. За подобра слика, секогаш споредете ги финансиските расходи со приходите од продажба, а видете го и трендот на раст или пад на финансиски расходи

„Арчелор Миттал ХРМ“ е компанија со најголеми финансиски расходи во споредба со повеќе од 50 компании кои објавуваат полугодишни  финансиски извештаи на Македонската берза. Од расположливите податоци се гледа дека кај големите градежници најмали финансиски расходи има „Гранит“ во споредба со „Бетон Штип“ и со Бетон Скопје“, најголем раст на финансиските расходи има скопската кондиторска индустрија „Европа“, пред „Макстил“ и ФЗЦ 11 Октомври од Куманово.

 Сите инвеститори кои тргуваат со акции на берзата секогаш треба да ги следат и споредуваат параметрите кои можат да се видат во финансиските расходи и приходи на компаниите. Во најголема мерка финансиските расходи на компаниите се резултат на трошоците што компаниите ги имаат за камати за нивните кредити.

Од финансиските расходи инвеститорите можат да извлечат заклучок за финансиската кондиција на компаниите, за нивото на нивната кредитна изложеност и за тоа каква деловна политика водат во односите со банките.

Компанија

Финансиски расходи
(во мил. денари)

Зголемување или намалување во %

Арчелор Митал ХРМ

85

+ 4%

Макстил

57,7

+39%

Макед.Телеком

40,9

+19%

Макпетрол

39,2

- 31%

Топлификација

33,7

+17%

Тиквеш

30,1

-2%

Тут.комб.Прилеп

27

+8%

ФЗЦ Куманово

26,4

+98%

Скопски пазар

20,6

+2%

Бетон Скопје

20,2

-4%

ЗК „Пелагонија„

19,1

+2%

Жито Лукс

17,05

-6%

Европа

16,8

+378%

Бетон Штип

12

+23%

Гранит

10,34

+27%

Пелистерка

9,1

-4%

Фершпед

7,65

-38%

Р.Ф.

Можеби ќе ве интересира

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

Само три обвиненија за перење пари

Само три обвиненија за перење пари

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена