06 Јуни, 2020
0.0328

Koj бара милиони отштета од Боинг?

Објавено во: Свет 22 Мај, 2019

Кинеските авиокомпании бараат отштета од Боинг.

Ер Кина и Кина садерн ерлајнс се приклучија на другите кинески авиокомпании, кои од американскиот производител на авиони Боинг побараа надомест од штетата поради приземјувањето на авионите 737 Макс.

Кинеската влада нареди приземјување на сите авиони од типот Боинг 737 Макс по несреќата на Етиопиан ерлајнс во март и на индонезискиот Лајон ер во октомври лани, во кои вкупно загинаа скоро 350 луѓе.

Овој тип на Боинг авиони е повлечен од сообраќај во земјите ширум светот, вклучувајќи ги и САД.

Кина истерн ерлајнс е првиот кинески превозник кој побара надомест од Боинг поради приземјување на флотата 737 Макс.

Кинеските компании го следат примерот на Норвешка ер, која во март од Боинг побара да ги покрие трошоците произлезени од повлекувањето на спорниот модел на авион од сообраќај.

Од трите кинески државни авиокомпании, Кина садерн располага со најголемата флота на Боинг 737 Макс - има вкупно 24. Ер Кина има 15 авиони од овој тип и Кина истерн 14.

Од Кина садерн, објавија дека побарале што е можно побрзи преговори со американскиот производител за да го утврдат планот за надомест, според новинската агенција Ксинхуа.

Барањето временски се совпадна со ескалацијата на трговската војна меѓу Кина и САД. Двете земји овој месец ги зголемија царините за производи во вредност од повеќе стотици милијарди долари.

САД воведе ограничувања и за кинескиот производител на телекомуникациска опрема Хуавеј, објаснувајќи го таквиот чекор со загриженоста за националната безбедност.

Можеби ќе ве интересира

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП