28 Јануари, 2023
0.0247

Колкава е температурата во просторијата ако радијаторот е поставен на 4: Еве што значат бројките на него

Објавено во: Економија 06 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Eден домашен мајстор објасни што значат бројките на радијаторот и како да заштедите дополнително со правилно користење!

Ниските температури, доаѓањето на зимата, поскапувањето на струјата и парното се маки кои мачат голем број граѓани .

Оние кои имаат подно греење имаат можност сами да ги контролираат температурите, како и времето од денот и годината кога и колку време да го вклучат, за разлика од оние со парно.

А во тоа им помага вентил со бројки, најчесто од нула до пет. Но, дали знаете точно што значи секој од тие броеви на вентилот и како можете да заштедите повеќе ако ги користите правилно?

Водоводџија и мајстор Мартин Николс открил дека овие бројки всушност покажуваат каква ќе биде температурата во просторијата, а не колку се „жешки“ радијаторите. Значи, секој број на вентилот одговара на собната температура што ќе ја достигне:

0 = 0°C (исклучено)

✱ = 7°C (попозната како снегулка)

1 = 10°C

2 = 15°C

3 = 20°C

4 = 25°C

5 = 30 °

„Главната предност на ова е што ќе заштедите пари само ако ги подесите бројките правилно“, објасни мајсторот и ги советуваше домаќините да го постават радијаторот на 2 или 3 во помалите простории во зимските месеци.

„Ако влезете во просторија што е ладна и радијаторот е вклучен, оставете го на мира и не го педесувајте. Оставете го да си ја заврши работата и нека ја загрее просторијата соодветно“, објасни тој и на оние кои се надвор од домот или одат на зимување, радијаторите треба да ги држат на најмал број, поточно на „снегулка“ (*) за да се вклучат на кратко, доколку температурата падне под 7 степени Целзиусови.

Конечно, неговиот совет е да не го поставувате вентилот на пет, бидејќи тоа значи дека нема да престане да тече топла вода додека просторијата не достигне 30 степени Целзиусови.


ФОТО: screenshot youtube

Можеби ќе ве интересира

Според Антикорупциска, има неправилности во доделената концесија за индустриската зона во Тетово

Според Антикорупциска, има неправилности во доделената концесија за индустриската зона во Тетово

Кина прави силни напори за да осигура безбедност на индустриските синџири на снабдување

Кина прави силни напори за да осигура безбедност на индустриските синџири на снабдување

Колку гас продала Русија лани на балтичките земји?

Колку гас продала Русија лани на балтичките земји?

Американка со практичен пример објаснува за колку поскапела храната

Американка со практичен пример објаснува за колку поскапела храната

ВИЗЕР, ЛУФТХАНЗА И АЕГЕАН ЕРЛАЈНС ПОБАРАА СУБВЕНЦИИ ЗА АВИОЛИНИИ, надлежните ги разгледуваат барањата

ВИЗЕР, ЛУФТХАНЗА И АЕГЕАН ЕРЛАЈНС ПОБАРАА СУБВЕНЦИИ ЗА АВИОЛИНИИ, надлежните ги разгледуваат барањата

КОЈА Е ВТОРАТА БУГАРСКА ФИРМА ШТО УЧЕСТВУВАШЕ НА ТЕНДЕРОТ ЗА НАБАВКА НА ГАС? - нема лиценца за работа во земјава, а еве и други детали

КОЈА Е ВТОРАТА БУГАРСКА ФИРМА ШТО УЧЕСТВУВАШЕ НА ТЕНДЕРОТ ЗА НАБАВКА НА ГАС? - нема лиценца за работа во земјава, а еве и други детали

НОРВЕШКИТЕ МИЛИЈАРДЕРИ „БЕГААТ“ ВО ШВАЈЦАРИЈА, КИПАР, КАНАДА: Даноците им го „јадат“ богатство

НОРВЕШКИТЕ МИЛИЈАРДЕРИ „БЕГААТ“ ВО ШВАЈЦАРИЈА, КИПАР, КАНАДА: Даноците им го „јадат“ богатство

КРИЗА Е, ПА ШТО: БОГАТИТЕ САКААТ ДА ТРОШАТ ЗА ЛИЧЕН ЛУКСУЗ - продажбата на луксузниот гигант расте и покрај загубите во Кина

КРИЗА Е, ПА ШТО: БОГАТИТЕ САКААТ ДА ТРОШАТ ЗА ЛИЧЕН ЛУКСУЗ - продажбата на луксузниот гигант расте и покрај загубите во Кина

Големо намалување на цените за парно во Сараево

Големо намалување на цените за парно во Сараево