20 Мај, 2018
0.3355
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Колку чини наем на плажа во Грција?

Објавено во: Балкан 17 Мај, 2018

Морските брегови и плажи ширум Грција се јавно добро и ѝ припаѓаат на државата која може да ги дава на закупец во наем не подолго од три години. Притоа закупците имаат обврска да испочитуваат одредени закони, но во пракса на многу плажи тоа често е далеку од реалноста.

Па така на пример на плажата Каламаки на јонскиот остров Закинтос на која не е дозволено да се постават повеќе од 150 чадори за сонце и 300 лежалки, во пракса моментално постојат повеќе од 500 лежалки. Исто така и на плажата Геракас каде законот дозволува 120 лежалки лани летото биле 250. Слични пропусти во почитувањето на законот станале правило и на други плажи ширум грчките брегови. Најчести прекршоци се однесуваат на почитување на оддалеченоста на лежалката од морето, заземање повеќе плажен простор отколку што е дозволено и неодржување на слободната зона на простор од 100 метри од следната плажа.

Законот за закуп на плажи и брегови во Грција вели...

Закуп на брегот не е можен доколку неговата должина е помала од 6 м

-Површината на закупениот дел на брегот која им се изнајмува на закупците за поставување лежалки и чадори не смее да биде поголема од 500 м2. Доколку на еден дел од 500 м2 постојат повеќе закупци, помеѓу нив мора да постои слободна зона од најмалку 100 м.

-Подрачјето на кое се поставени лежалките и чадорите не смее да изнесува повеќе од 50% од целата плажа

-Максималната покриеност на лежалките и чадорите не смее да биде поголема од 50% од доделениот простор за закуп како капачите би можеле непречено да се движат. Помеѓу редовите на лежалките е задолжителен слободен простор од најмалку 1м

-Појасот долж брегот на плажат (помеѓу морето и првиот ред лежалки) секогаш мора да биде слободен за непречено и безбедно движење на капачите и не смее да биде помало од 5м (претпоставка е дека ова правило не важи за тесните плажи какви што се на пример во Пефкохори или Полихроно)

-Забранета е секаква работа која ја менува физичката морфологија и живи елементи на морските брегови и море.

-При поставување лежалки и чадори треба да се користат природни и еколошки прифатливи материјали

-Музиката на плажите ниту во една точка не смее да надминува 50 Db 

-Локалната власт е во обврска да обезбеди секојдневно чистење на комуналните површини и да вгради современи корпи за отпадоци како би се обезбедила чистота и естетика на брегот и околината

-Заштита, грижа и одржување на постоечкото зеленило на плажата и самите плажи е одговорност на закупецот и одговорните комунални служби.

Колку чини наем на плажа во Грција?

Ова се некои од аукциите од претходните години на општината Касандра и почетни минимални цени на закуп. Иако никаде не е наведено, претпоставуваме дека овие цени се однесуваат на сезона од 5 месеци и во нив е вклучен само закуп просторот (не се вклучени останати трошоци: плати и доприноси на работници, струја, вода, комуналии, даноци и останати локални такси...) . Немаме информација кои се конечните достигнати цени на закупи.

1.  Ханиоти – површина на брегот 490 м2 помеѓу Молос плажата и Ханиоти – почетна цена 6 860 евра

2.  Ханиоти – површина на брегот 490 м2-100м од хотелот Пела- почетна цена 6860 евра

3.  Ханиоти површина на брегот 150м2 – почетна цена 2 100 евра

4.  Пефкохори –површина на брегот 200 м2 – почетна цена 3600 евра

5.  Пефкохори –површина на брегот 150м2 пред хотелот Ригакис – почетна цена 2700 евра

6.  Xenia beach 1 (Chrouso) – површина на брегот 250 м2 – почетна цена 2500 евра

7.  Xenia beach 2 (Chrouso) - површина на брегот 250 м2 – почетна цена 2500 евра4


Можеби ќе ве интересира

Каква порака испрати Ердоган до граѓаните на БиХ?

Каква порака испрати Ердоган до граѓаните на БиХ?

Грчките медиуми пишуваат за други опции за името

Грчките медиуми пишуваат за други опции за името

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Граѓаните ноќта ја поминаа на отворено

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Граѓаните ноќта ја поминаа на отворено

Бутарис раскажа за тепањето: Она што го доживеав беше кошмар

Бутарис раскажа за тепањето: Она што го доживеав беше кошмар

Бутарис заврши во болница откако го тепаа националистички екстремисти

Бутарис заврши во болница откако го тепаа националистички екстремисти

Ердоган од Скопје добил дојава за можен атентат?

Ердоган од Скопје добил дојава за можен атентат?

ГРЦИТЕ ПРОТИВ „РЕПУБЛИКА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА“: Ќе се бара ли нов предлог?

ГРЦИТЕ ПРОТИВ „РЕПУБЛИКА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА“: Ќе се бара ли нов предлог?

(ВИДЕО) Истепан е Јанис Бутарис - за што доби ќотек ?

(ВИДЕО) Истепан е Јанис Бутарис - за што доби ќотек ?

ПРЕМНОГУ ХАОТИЧНО: Грчката влада не го прифати името „Илинденска Македонија“

ПРЕМНОГУ ХАОТИЧНО: Грчката влада не го прифати името „Илинденска Македонија“