20 Јануари, 2019
0.3370
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Колку нови камиони за чистење снег „Македонијапат“ ќе купи со 1,5 милиони евра?

Објавено во: Економија 10 Јануари, 2019

„Македонијапат“ за период од најмногу 100 дена ќе ангажира повеќе од 80 приватни машини за чистење на државните патишта и за тоа од буџет ние ќе платиме до 1,56 милиони евра. Над 80 отсто од тендерот го доби една тетовска фирма, а другото го доби кавадаречка фирма. „Фактор“ за вас читатели ги издвои цените за месечните паушали на машини на двете фирми. Да потсетиме – двете фирми се ЕДИНСТВЕНИ ПОНУДУВАЧИ и тендерот го добија без конкуренција!

„Македонијапат“ склучи 60 договори со тетовска фирма НБ Транс Сомпану од која со месечни паушали и на повик ќе закупи околу 80 машини, најмногу камиони со снежен плуг и силос за сеење песок и сол и за тоа ќе плати до 1,3 милиони евра без ДДВ. Дополнително на тоа на кавадаречката фирма ЈА-МИ „Македонијапат“ ќе и плати до 265.860 евра за наем на помалку од 20 машини од кои најголем број се камиони за ринење снег и за фрлање песок и сол. И двете компании се единствени понудувачи на тендерите што ги распиша „Македонијапат“.

„Македонијапат“ за тековната зимска сезона ангажира повеќе од 60 приватни камиони на државните патишта, и повеќе од 20 натоварувачи, грејдери, багери, булдожери и чистачи на снег со фреза. За овој трошок за период до четири месеци максимум „Македонијапат“ од наши буџетски пари ќе плати над 1,56 милиони евра. Колку нови камиони можат да се купат за тие пари? Се надеваме дека некој пратеник во нашето Собрание ќе го постави ова прашање на Владата за да добиеме одговор што би можеле да купиме за пари што ќе ги платиме од државниот буџет.

Споредбата на податоците од договорите што ги потпишале двете компании со „Македонијапат“ покажува значајни разлики во цените за паушал што ги добиваат тетовската и кавадаречката компанија за закуп на камион за чистење, булдожер, снегочистач со фреза и натоварувач.

Р. Ф.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата

Тевдовски: „Фич“ ги потврди успешно спроведените фискални реформи

Тевдовски: „Фич“ ги потврди успешно спроведените фискални реформи