19 Април, 2018
0.0632

Лазаров воодушевен од публиката, Гонзалес ќе оди чекор по чекор

Објавено во: Македонија 14 Јануари, 2018

Машката ракометна репрезентација на Македонија ја оствари првата победа во првиот натпревар од Европското првенство кое се игра во Загреб против селекцијата на Словенија која претходно важеше за благ фаворит поради минатите успеси на големите собир. Сепак, Македонија предводена од капитенот Кире Лазаров и одличниот стратег Раул Гонзалес со смирена игра и самодоверба успеа да победи со еден гол разлика во драматичен натпревар полн со тензии, пресврти и неизвесност до самиот крај.

Задоволни сме, дојдоа многу навивачи, секоја чест за тоа и победата им ја посветуваме ним. Не беше лесно, бевме под голем притисок, знаевме што значи оваа победа. Победивме квалитетна репрезентација која имаше поставена цврста одбрана со високи играчи, имам чувство како да сме одиграле два натпревари денеска“ посочи Лазаров по натпреварот. 

Македонскиот селектор, Раул „Ел Команданте“ Гонзалес смирен како и пред победата над Словенија без преголем триумфализам најавува посветеност натпревар по натпревар.

„Ја победивме Словенија и сега имаме два бода. Задоволен сум од сите мои ракометари, ја победивме третата репрезентација на светот. Во првите 15 минути игравме лошо, промашивме многу шанси во нападот, како и ситуации каде што беше „еден на еден“ со голманот, но во продолжението заигравме многу подобро. Нападот беше многу добар, одбраната исто така, морам да бидам задоволен, но и што поскоро да ги насочам своите мисли и мислите на моите ракометари на дуелот со Црна Гора“ истакна селекторот.

Во понеделник Македонија ќе се соочи со Црна Гора, а Словенија ќе игра со шампионот Германија.

Можеби ќе ве интересира

СЈО со три нови возила, „Автонова“ го доби тендерот

СЈО со три нови возила, „Автонова“ го доби тендерот

Рочиштето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Рочиштето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Могерини се обрати во Собранието: Ја надминавте кризата, се вративте на вистинскиот пат

Могерини се обрати во Собранието: Ја надминавте кризата, се вративте на вистинскиот пат

МВР поднесе кривични за тепањето на девојче во неготинското школо

МВР поднесе кривични за тепањето на девојче во неготинското школо

Македонија дупло дно, ВМРО-ДПМНЕ разочарани критикуваат

Македонија дупло дно, ВМРО-ДПМНЕ разочарани критикуваат

Седумгодишно девојче удрено со автомобил во Скопје

Седумгодишно девојче удрено со автомобил во Скопје

Талат Џафери ќе се сретне со турскиот државен врв

Талат Џафери ќе се сретне со турскиот државен врв

Протест на „Правда за Алмир“ денес пред Собрание

Протест на „Правда за Алмир“ денес пред Собрание

Драгана Милчевска за праксата во Италија: Го научив јазикот, сега тоа ми вреди злато

Драгана Милчевска за праксата во Италија: Го научив јазикот, сега тоа ми вреди злато