01 Октомври, 2023
0.0267

ЛАЖНИ ОГЛАСИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Луѓе „се тепаат“ да резервираат соба во напуштена куќа

Објавено во: Финансии 07 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Среде раните морски резервации кога се бараат најдобри зделки, на интернет се појавија лажни огласи кои нудат непостоечко сместување во Грција. Предупредување до српските туристи стигна од жителите на Халкидики, а беше истакнато и дека лажни огласи се објавуваат дури и на една од најпопуларните веб-страници за резервации за сместување - Booking.

Сето ова е објавено на Фејсбук во грчката инфо група, а оваа онлајн измама, како што пишуваат, не останала незабележана бидејќи мештаните се познаваат и ќе забележале дека се појавиле нови сместувања.

„Штотуку бевме информирани од жителите на одморалиштето на плажа Дионисиос (Халкидики) и побаравме да ве предупредиме дека моментално се нудат две нови сместувања на веб-страницата на Booking кои нудат непостоечки апартмани на тоа место“, тврдат тие во Фејсбук група „Грчка инфо“.

Во преписката што ја споделија стои дека на наведените адреси нема станови за издавање, на едната локација има напуштена еднокатна куќа, на другата постара брачна двојка, соседите се Грци, плус игличките погрешно покажуваат сосема друга куќа во која исто така нема станови за изнајмување.

„Пријавено е во Букинг, ја чекаме нивната реакција и се надеваме дека ќе ја отстраниме, но дотогаш важно е никој да не се фати. Ова беше откриено вчера и цело село стана бидејќи нема многу и сите се познаваме и соработуваме.Дефинитивно е измама,наскоро ќе видиме што ќе преземе Букинг.Затоа што сите фотографии демек се украдени од другите две сместувања од Дионисос кои се занимавале со бизнис со Букинг повеќе од 7 години.Мојот сопруг е Грк и синоќа се сети дека не би било лошо да ги информира страниците на Фејсбук“, изјавила жителка на ова одморалиште во своето обраќање до Фејсбук групата Грција инфо.

Таа изјавила дека се уште се во шок, особено поради соседите на кои им биле украдени фотографиите од сместувањето.

Најлошо од сè, и двете сместувања се многу резервирани

На сето ова одговорија оние кои видоа дека сместувачкиот капацитет на едниот оглас е веќе целосно резервиран, а другиот речиси полн.

Двете огласи се сè уште активни на веб-страницата за резервации Booking, а во нивниот опис стои дека се отворени на 15 и 19 март 2023 година, соодветно.

Досега не се јавиле луѓето кои резервирале сместување, па не се знае колку луѓе биле измамени.

Б92


Можеби ќе ве интересира

ЗА ЕДНА ГОДИНА КРЕДИТИТЕ НА ФИРМИТЕ ИМ ПОСКАПЕЛЕ ЗА ДВА ПРОЦЕНТНИ ПОЕНИ - еве какви се другите каматни стапки

ЗА ЕДНА ГОДИНА КРЕДИТИТЕ НА ФИРМИТЕ ИМ ПОСКАПЕЛЕ ЗА ДВА ПРОЦЕНТНИ ПОЕНИ - еве какви се другите каматни стапки

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ПОМАЛКУ ПАРИ ЗА ВЛАДАТА И СОБРАНИЕТО: Прераспределбата на средствата од буџетот пред Комисијата за финансирање и буџет, еве каде се кратат средства

ПОМАЛКУ ПАРИ ЗА ВЛАДАТА И СОБРАНИЕТО: Прераспределбата на средствата од буџетот пред Комисијата за финансирање и буџет, еве каде се кратат средства

ЛИЧНИ ПРИЧИНИ, ЗГОЛЕМЕНИ ПРОФЕСИОНАЛНИ ОБВРСКИ ВО ДРУГИТЕ АНГАЖМАНИ - Миле Зечевиќ поднел оставка од функцијата член на Надзорен одбор во Стопанска банка Битола

ЛИЧНИ ПРИЧИНИ, ЗГОЛЕМЕНИ ПРОФЕСИОНАЛНИ ОБВРСКИ ВО ДРУГИТЕ АНГАЖМАНИ - Миле Зечевиќ поднел оставка од функцијата член на Надзорен одбор во Стопанска банка Битола

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

НОВО од Комерцијална банка - Пакет бесплатни производи и дигитални услуги за млади без плата

НОВО од Комерцијална банка - Пакет бесплатни производи и дигитални услуги за млади без плата

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

ИМА ЛИ ВРСКА СО НАЈАВАТА ЗА ПРИСОЕДИНУВАЊЕ, ИЛИ НЕ - во блок трансакции купени поситни проценти акции на Стопанска банка Битола

ИМА ЛИ ВРСКА СО НАЈАВАТА ЗА ПРИСОЕДИНУВАЊЕ, ИЛИ НЕ - во блок трансакции купени поситни проценти акции на Стопанска банка Битола

КАКО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА? Заработуваат и до 3.500 евра месечно, киријата им пречи, зборуваат само за пензија, не жалат пари и не планираат да се вратат

КАКО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА? Заработуваат и до 3.500 евра месечно, киријата им пречи, зборуваат само за пензија, не жалат пари и не планираат да се вратат