22 Септември, 2020
0.0400

Лекарите со притисок кон владата, голем штрајк есенва во Хрватска

Објавено во: Балкан 26 Август, 2013

Голем штрајк најавуваат здравствените работници од Хрватска. Според најавите дури 70% од вработените во овој сектор или вкупно 46.000 лекари и медицински сестри од земјата ќе излезат на голем штрајк оваа есен, изјави денеска претседател на лекарскиот синдикат Ивица Бабиќ.

Бабиќ исто така реше дека штрајкот е резултат на пропаднатите преговорите меѓу Владата и синдикатите.

„Владата демонстрира лицемерност со тоа што на денешните преговори испрати претставник, кој нема право да потпишува договори“, посочи Бабиќ.

Според него претставници на синдикатите следните денови ќе имаат средба, за да го координираат штрајкот.

Синдикатите сакаа да се решат проблемите со колективниот договор и тој од ноември 2011 година, кој беше прогласен за невалиден од страна на судот во јуни годинава да биде почетна точка на преговори.

Можеби ќе ве интересира

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час