25 Мај, 2020
0.0393

ЛУЃЕТО РАЗЛИЧНО ЗАКРЕПНУВААТ ПО БОЛЕСТА: Најдолго се опоравуваат пациентите со тешка клиничка слика

Објавено во: Свет 20 Мај, 2020

Научниците од Универзитетот Џон Хопкинс направија истражување за тоа колку време е потребно пациентите кои биле зазразени со Ковид-19 да се опорават, односно целосно да закрепнат по болеста.

Според нивните податоци, најдолг е патот на пациентите кои биле хоспитализирани со тешка клиничка слика и успеале да се изборат со болеста, но до целосно враќање во сосема здрава состојба на организмот, како што велат може да поминат и неколку месеци. Најчесто, болеста остава и тешки последици и долготрајни здравствени проблеми.

Чувството на замор е тоа што најдолго го чувствуваат пациентите кои подолго време претстојувале во болница, бидејќи по претстојот на одделенијата за интензивна нега, тие потоа најчесто се згрижувани останатите одделенија. Големо влијание за целсоното опоравување имаат и други фактори, како што се возраста, но и останати здравствени состојби кај еден пациент.


Можеби ќе ве интересира

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Се стресоа Иран и Мексико

СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Се стресоа Иран и Мексико

ЕВРОПА СЕ ПРАШУВА: Зошто смртноста е мала во Бугарија и Албанија?

ЕВРОПА СЕ ПРАШУВА: Зошто смртноста е мала во Бугарија и Албанија?

ЕЛИТНО МЕСТО КАДЕ ЛЕТУВААТ БОГАТИТЕ: Ќе ги тестираат сите 200.000 жители

ЕЛИТНО МЕСТО КАДЕ ЛЕТУВААТ БОГАТИТЕ: Ќе ги тестираат сите 200.000 жители

КУБАНЦИТЕ ЈА НАМАЛИЈА СМРТНОСТА: Два нивни лека се борат против вирусот

КУБАНЦИТЕ ЈА НАМАЛИЈА СМРТНОСТА: Два нивни лека се борат против вирусот

НАЈДЕНА Е ЦРНАТА КУТИЈА: Само двајца ја преживеале авионската несреќа во Пакистан

НАЈДЕНА Е ЦРНАТА КУТИЈА: Само двајца ја преживеале авионската несреќа во Пакистан

(ВИДЕО) Шпанците протестираа против мерките наметнати поради коронавирусот

(ВИДЕО) Шпанците протестираа против мерките наметнати поради коронавирусот

Рохани се закани дека ќе им се одмазди на САД ако ги чепнат нивните танкери

Рохани се закани дека ќе им се одмазди на САД ако ги чепнат нивните танкери

НАУЧНИЦИ ОД ПРИНСТОН: Вирусот ќе продолжи да се шири и на топлото и повлажно време

НАУЧНИЦИ ОД ПРИНСТОН: Вирусот ќе продолжи да се шири и на топлото и повлажно време