09 Декември, 2023
0.0242

ЛУКСУЗНОТО ПОРШЕ ГО ДАДЕ НА ЛИЦИТАЦИЈА ЗА ОПЕРАЦИЈА НА ЛУКА, детето кое се бори со агресивен тумор

Објавено во: Балкан 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Апелот за помош на петгодишниот Лука Стајковиќ кој се бори со тумор на мозокот допре многу луѓе во Србија. Меѓу останатите и познатиот Саша Иќитовиќ направи голем чекор за да му помогне на детето. Тој  го огласи своето луксузно „Порше“ на продажба за да му помогне на малиот Лука!

Лука има малигнен тумор, медулобластом, степен 4 - најагресивен и опасен степен. Контролниот магнет покажал дека три недели по отстранувањето на туморот, кај малиот настанала метастаза и дека туморот се проширил по 'рбетот, рбетниот мозок и се вратил во мозокот. Малиот Лука веќе во најраното детство се соочи со загубата на својот татко, а сега и самиот се бори за живот на само пет години. Мајка му и тој како лавови се борат со тумор на мозокот кој му ја одзема способноста на Лука да оди, зборува и гледа.

Продолжувањето на лекувањето бара големи трошоци, поради што е потребна помош во вид на донации од сите хумани луѓе за да може Лука да продолжи со лекувањето и целосно да закрепне. Потребни му се средства за продолжување на лекувањето во земјата и странство, за лекови, суплементи, трошоци за сместување и патни трошоци.

Токму затоа и Саша одлучи да му помогне на Лука кој веќе на Инстаграм го ставиавтомобилот на аукција, а сите пари од продажбата ќе бидат наменети за лекување на болното мало момче.

View this post on Instagram

A post shared by Icitovic Sasa (@icitovicsasa)


„Сакаме да помогнеме во лекувањето на малиот Лук. Го ставам "Porsche Boxer S" на аукција. Почетната цена е само 10.000 евра. Аукцијата трае до 15 февруари. Вашите понуди пратете ги во коментар. Кој и да победи на аукцијата ќе ги уплати парите директно на фондацијата „Биди хуман“, напиша Саша на својот Инстаграм профил и на сите им посака среќа на аукцијата.

Судејќи според коментарите, засега највисоката цена што се нуди за овој атрактивен автомобил е 17.600 евра.

фото: Instagram

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

Поскапува патарината во Грција

Поскапува патарината во Грција

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, Игор Јуриќ

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, Игор Јуриќ

КУРТИ ЗА УБИСТВАТА НА ВАЊА И ЛИРИДОНА: Натежнуваат врз умовите и срцата на сите

КУРТИ ЗА УБИСТВАТА НА ВАЊА И ЛИРИДОНА: Натежнуваат врз умовите и срцата на сите