21 Јануари, 2019
0.2979
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Македонците од игри на среќа најмногу обожаваат VLT-апарати

Објавено во: Економија 11 Јануари, 2019

Македонците од игрите на среќа најмногу сакаат да играат на VLT-aпаратите а потоа на се друго, покажува последниот независен годишен ревизорски извештај на Државната видеолотарија на Македонија.

Ако се суди според бројките на приходите, најомилена активност од игрите во 2017-та биле овие терминали кои обезбедиле 20 милиони евра вкупен приход. Ова воедно е убедливо најголемата сума, додека интересот за другите игри на среќа, според евидентираните суми, е многу помал.

Клиентите се повеќе покажуваат интерес за овој вид на забава, според потрошените пари кои се зголемиле за една третина по 12 изминати месеци. Ако во 2016-та приходот од овие апарати бил 874 милиони денари, во 2017-та тој изнесувал 1.23 милијарди денари.

Терминалите на овие електронски игри на среќа се поставени кај деловните партнери - обложувалниците и електронските казина низ целата земја со кои се склучени договори.

Кај другите виртуелни игри приходите се далеку помали, така што електронските игри на среќа оствариле 16 милиони денари, додека обложувањето во живо преку интернет забележува 11,7 милиони денари. 

Кај традиционалните игри најмногу средства се обезбедени од „Ново Лото“ во висина од 72 милиони денари во 2017-та, а следуваат „Среќни топчиња“ со 20 милиони денари и „Кено“ со 13,6 милиони. Кај грепките најпопуларни се „Авантура“ со 19 и „Златна Рипка 2“ со 13,6 милиони.

Александар Кузмановски

Можеби ќе ве интересира

Сакате да живеете во Канада: Таа земја „увезува“ милион работници

Сакате да живеете во Канада: Таа земја „увезува“ милион работници

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата