19 Февруари, 2019
0.3171
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Маргинализираните заедници во Македонија - жртви на стереотипите и нетолеранцијата

Објавено во: Македонија 11 Мај, 2018

Осуда и презир од околината, физички напади, губење на работните места, но и кршење на основните човекови права од страна на институциите, се само дел од проблемите со кои секојдневно се соочуваат луѓето од маргинализираните заедници во земјава. Луѓето кои користат дроги, Ромите, сексуалните работници, ЛГБТИ заедницата и други маргинализирани заедници се изложени на континуирана дискриминација и стигматизација од општеството кое ги гледа преку бројни стереотипи. 

Македонското општество генерално не е толерантно кон маргинализираните заедници во земјава и не презема конкретни чекори за да ја подобри состојбата на маргинализираните групи граѓани. Ромската заедница има лимитиран пристап до здравствени, социјални услуги и образование и се соочува со скриена дискриминација при остварувањето на правото на здравје. Луѓето кои користат дроги и луѓето кои живеат со ХИВ се стигматизирани и отфрлени од општеството, а многу од нив доживуваат таков третман дури и од членовите на нивните семејства.

Луѓето од ЛГБТИ заедницата, но и сексуалните работници честопати се цел на физички напади на хомофобни поединци или групи, кои надлежните служби не се трудат да ги разрешат или да ги казнат сторителите. На вакви напади и отфрленост од општеството особено се изложени трансродовите лица кои поради своето чувство на неприпаѓање кон полот со кој се родени ги сметаат за „ненормални“ и„одвратни“ поради што многу тешко наоѓаат вработување.

Невработеност, сиромаштија, дискриминација, стигматизација и отфрленост од општеството, немање пристап до соодветна здравствена заштита, но и заштита од институциите се последиците од ваквиот третман на општеството кон маргинализираните заедници. За да се надминат ваквите состојби, неопходно е да се најдат начини за нивно решавање, особено да се стави акцент на јакнењето на капацитетите на професионалниот кадар од институциите и носителите на одлуки за знаењата и практиките за работа со маргинилизираните заедници и промоцијата на нивните права.

Во земјава постојат неколку граѓански организации кои се залагаат за овие процеси и активно работат за зголемување на јавната свесност и надминување на проблемите на маргинализираните заедници. Такви се ХЕРА, СТАР-СТАР, Коалиција Маргини, Заедно Посилни, ХОПС и други, кои преку програмите на Фондацијата Отворено општество – Македонија (ФООМ) обезбедуваат финансиски средства за спроведување на активностите. Сепак, потребна е поголема институционална поддршка за да може да се заокружи целиот процес во насока на подобрување на квалитетот на животот на сите граѓани на Македонија.

Можеби ќе ве интересира

Возачот на автобусот кoj се преврте кај Ласкарци го напуштил својот дом во Гостивар

Возачот на автобусот кoj се преврте кај Ласкарци го напуштил својот дом во Гостивар

Игор Југ: Кој калибар сум јас за да ми дадат задача да го убијам премиерот?

Игор Југ: Кој калибар сум јас за да ми дадат задача да го убијам премиерот?

Вулин тврди дека Скопје е центар на шпиони, Шекеринска негира

Вулин тврди дека Скопје е центар на шпиони, Шекеринска негира

И синот на пратеникот Горан Мисовски се повлече од работното место

И синот на пратеникот Горан Мисовски се повлече од работното место

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ ЗА НЕПОТИЗАМ ВО НЕГОТИНО: Oва е начин на работење на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ ЗА НЕПОТИЗАМ ВО НЕГОТИНО: Oва е начин на работење на СДСМ

Филип Петровски: Изборот беше изрежиран, ќе собирам потписи

Филип Петровски: Изборот беше изрежиран, ќе собирам потписи

Тачи од судење на средба со Заев

Тачи од судење на средба со Заев

Мајката на Костадин Костадинов прва „го скрши мразот“ и ќе си даде оставка

Мајката на Костадин Костадинов прва „го скрши мразот“ и ќе си даде оставка

Мендух Тачи без завршни зборови пред одлуката за „Титаник 2“

Мендух Тачи без завршни зборови пред одлуката за „Титаник 2“