22 Септември, 2020
0.0315

Маркетите во Атина ќе продаваат и храна со поминат рок

Објавено во: Балкан 27 Август, 2013

Поради економската криза и се потешкиот живот на Грците, маркетите во таа држава во својата понуда по пониски цени ќе нудат и производи со изминат рок на траење.

Здружението на трговци на Атина донело одлука маркетите од 1 септември да продаваат артикли на кои им поминал рокот за употреба, но по ниски цени.

Таа одлука е донесена со цел – помош за најзагрозените жители на Атина.

Во меркетите ќе има посебно место со натпис: Производи со поминат рок на траење. Тие производи ќе се продаваат со нагалсени мерки на претпазливост што подразбираат недоведување на потрошувачите во животна опасност.

Во зависност од производот, на некои рокот на траење по истекот на рокот на амбалажата ќе им биде продолжен за три месеци. Производите ќе им се нудат на потрошувачите, а не и на рестораните или други места каде се подготвува храна.

Можеби ќе ве интересира

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час