28 Ноември, 2020
0.0193

Масовна гробница во Србија - има над 15 тела

Објавено во: Балкан 19 Ноември, 2020

Во Србија e најдена масовна гробница кај Рашка со петнаесет до седумнаесет тела. 

Претседателот на српската Владина комисија за исчезнати лица, Вељко Одаловиќ, изјави дека информациите укажуваат дека на локацијата Кижевак, во близина на Рашка, потенцијално се наоѓаат петнаесет до седумнаесет тела.

„Додека не заврши целосното пребарување на локацијата, сè додека не се земат ДНК причините од посмртните остатоци, се додека не се совпаднат примероците од крвта на семејствата кои ја имаат дадено, не можеме со сигурност да кажеме кому припаѓаат или што било што може да и биде соопштено на јавноста“, кажа Одаловиќ за РТС. 

Тој неодамна изјави дека ова е една од локациите што се пребарува според добиените информации од Приштина.

Тој додаде дека сака „и другите, во областите каде што се наоѓаат посмртните остатоци на Србите“, да ги пребаруваат локациите, како и дека за некои локации на Приштина и биле дадени специфични информации.

Oстатоците се пронајдени на 16 ноември.

Можеби ќе ве интересира

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

И Црна Гора воведува полициски час

И Црна Гора воведува полициски час

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија