15 Октомври, 2018
0.3084
    ALK 7932.53    -0.84%     AUMK 1700    -5.82%     CEVI 1000    0%     FERS 60000    0%     GRNT 791    -1.12%     KJUBI 1460    -2.99%     KMB 4997.73    -0.37%     MPT 45296.92    -2.59%     OHB 6283.55    -1.05%     OKTA 4506.4    2.42%     RMDEN13 97.2    0.21%     RMDEN16 96    -0.31%     RZLV 60    1.69%     SBT 2250    -2.64%     SIL 70    0%     STB 1093.06    -0.63%     STBP 1080    -10%     TEL 280    0%     TKVS 4950    -7.48%     TTK 1120.81    -2.63%     USJE 23000    -0.37%

Мицотакис бара избори за Грците да одлучат за својата иднина

Објавено во: Балкан 09 Август, 2018

Лидерот на  Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во интервју за „Athens Voiceвели дека наместо да организира фиести, Алексис Ципрас на 20 август да распише избори. 

Тој вели дека грчкиот народ треба да одлучи како ќе чекорат кон иднината.

Конкретниот датум, за грчката Влада е денот кога земјата излегува од кризата и завршува со последниот меморандум, а беше планирано да се организира свеченост, меѓутоа, по катастрофалните пожари и националната трагедија со над 90 жртви, се уште е непознато дали грчкиот премиер ќе се реши на некоја симболична прослава.

„Во период кога земјата живее национална трагедија, не испушта да побара избори. На денот кога нашата земја, по цели осум години излегува од меморандумите во кои не фрли неговата партија, господниот Мицотакис, што прави? Бара избори“- коментираат извори од кабинетот на Ципрас и додаваат дека лидерот на Нова демократија, единствено го интересира да се врати на власт.

Извори од кабинетот на Ципрас додаваат дека претседателот на Нова демократија континуирано бара избори, „кога Владата ја водеше битката во преговорите со кредиторите, кога економијата сврти нова страница, кога земјата одново презеде лидерска улога на Балканот,Мицотакис бараше избори“.

Можеби ќе ве интересира

Немаат работници, и пензионери се добредојдени

Немаат работници, и пензионери се добредојдени

Истражување: Колку Срби сакаат на Запад, а колку во Русија

Истражување: Колку Срби сакаат на Запад, а колку во Русија

НОВИ ДЕТАЛИ: Еве со каква дрога се дрогирал Северин, пред да ја убие новинарката од Русе

НОВИ ДЕТАЛИ: Еве со каква дрога се дрогирал Северин, пред да ја убие новинарката од Русе

11 мигранти напикани во автомобил починаа возејќи во спротивна насока во Грција

11 мигранти напикани во автомобил починаа возејќи во спротивна насока во Грција

Марксистичко упориште ќе стане првата НАТО-база во Албанија

Марксистичко упориште ќе стане првата НАТО-база во Албанија

(ФОТО+ВИДЕО) ГНЕВ И БОЛКА: Русе се прости од убиената новинарка Викторија Маринова

(ФОТО+ВИДЕО) ГНЕВ И БОЛКА: Русе се прости од убиената новинарка Викторија Маринова

(ВИДЕО) Србите се „истепаа“ за евтино пилешко во Лидл - еве како Борис Малагурски ова го искоментира

(ВИДЕО) Србите се „истепаа“ за евтино пилешко во Лидл - еве како Борис Малагурски ова го искоментира

ХРВАТИТЕ КАЗНУВААТ: Ова е сумата која ќе ја плати возило на српската Влада

ХРВАТИТЕ КАЗНУВААТ: Ова е сумата која ќе ја плати возило на српската Влада

НЕОБИЧЕН СЛУЧАЈ: Жена осудена бидејќи по селото ги озборувала соседите

НЕОБИЧЕН СЛУЧАЈ: Жена осудена бидејќи по селото ги озборувала соседите