15 Октомври, 2018
0.2992
    ALK 7932.53    -0.84%     AUMK 1700    -5.82%     CEVI 1000    0%     FERS 60000    0%     GRNT 791    -1.12%     KJUBI 1460    -2.99%     KMB 4997.73    -0.37%     MPT 45296.92    -2.59%     OHB 6283.55    -1.05%     OKTA 4506.4    2.42%     RMDEN13 97.2    0.21%     RMDEN16 96    -0.31%     RZLV 60    1.69%     SBT 2250    -2.64%     SIL 70    0%     STB 1093.06    -0.63%     STBP 1080    -10%     TEL 280    0%     TKVS 4950    -7.48%     TTK 1120.81    -2.63%     USJE 23000    -0.37%

Мицотaкис се буни: На Скопјаните им дадоа НАТО пасош

Објавено во: Балкан 18 Јули, 2018

Лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис обвини денеска дека  Владата во Грција на нашата земја ѝ дала македонски јазик, македонски идентитет и НАТО пасош. 

Според него, со ова Грција го изгубила најсилното дипломатско оружје од изминатите години.

Мицотакис вели дека земјата веќе ги живее негативните завршени работи од Договорот од Преспа, за кои  навремено предупредиле.

„Веќе го имаат и НАТО пасошот, оној кој господата Ципрас, Каменос и Коѕијас, побрзаа да им го дадат, лишувајќи ја земјата од најважното, најсуштинското, најефективното преговарачко оружје што го имаше. Дипломатското оружје што го искористија сите грчки влади во изминатите три децении. Националната линија од 27 години која беше крунисана од Костас Караманлис во 2008 во Букурешт и беше напуштена во рок од неколку недели“ – рече Мицотакис.

Тој постојано дава изјави во кои ја напаѓа грчката власт дека направила многу отстапки за нашата земја. 

Мицотакис претходно изјави дека Договорот од Преспа ги труе односите меѓу двата народи. 

На анкета 63.8% од граѓаните во Грција негативно го оценија Договорот. 

Грчката опозициска партија Нова демократија (НД) води во последната анкета во однос на владејачката Сириза со 14,1 проценти, покажува испитувањето на јавното мислење направено неодамна. 

Можеби ќе ве интересира

Немаат работници, и пензионери се добредојдени

Немаат работници, и пензионери се добредојдени

Истражување: Колку Срби сакаат на Запад, а колку во Русија

Истражување: Колку Срби сакаат на Запад, а колку во Русија

НОВИ ДЕТАЛИ: Еве со каква дрога се дрогирал Северин, пред да ја убие новинарката од Русе

НОВИ ДЕТАЛИ: Еве со каква дрога се дрогирал Северин, пред да ја убие новинарката од Русе

11 мигранти напикани во автомобил починаа возејќи во спротивна насока во Грција

11 мигранти напикани во автомобил починаа возејќи во спротивна насока во Грција

Марксистичко упориште ќе стане првата НАТО-база во Албанија

Марксистичко упориште ќе стане првата НАТО-база во Албанија

(ФОТО+ВИДЕО) ГНЕВ И БОЛКА: Русе се прости од убиената новинарка Викторија Маринова

(ФОТО+ВИДЕО) ГНЕВ И БОЛКА: Русе се прости од убиената новинарка Викторија Маринова

(ВИДЕО) Србите се „истепаа“ за евтино пилешко во Лидл - еве како Борис Малагурски ова го искоментира

(ВИДЕО) Србите се „истепаа“ за евтино пилешко во Лидл - еве како Борис Малагурски ова го искоментира

ХРВАТИТЕ КАЗНУВААТ: Ова е сумата која ќе ја плати возило на српската Влада

ХРВАТИТЕ КАЗНУВААТ: Ова е сумата која ќе ја плати возило на српската Влада

НЕОБИЧЕН СЛУЧАЈ: Жена осудена бидејќи по селото ги озборувала соседите

НЕОБИЧЕН СЛУЧАЈ: Жена осудена бидејќи по селото ги озборувала соседите