20 Август, 2018
0.2544
    FERS 58000    -2.52%     OKTA 4211    -0.1%     SBT 2000    0%     STB 1035    0.34%     STIL 135    2.88%     TEL 277    -0.14%     TNB 14100    -0.21%     TPLF 1216    -0.33%     UNI 2360    -1.67%

Мицотaкис се буни: На Скопјаните им дадоа НАТО пасош

Објавено во: Балкан 18 Јули, 2018

Лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис обвини денеска дека  Владата во Грција на нашата земја ѝ дала македонски јазик, македонски идентитет и НАТО пасош. 

Според него, со ова Грција го изгубила најсилното дипломатско оружје од изминатите години.

Мицотакис вели дека земјата веќе ги живее негативните завршени работи од Договорот од Преспа, за кои  навремено предупредиле.

„Веќе го имаат и НАТО пасошот, оној кој господата Ципрас, Каменос и Коѕијас, побрзаа да им го дадат, лишувајќи ја земјата од најважното, најсуштинското, најефективното преговарачко оружје што го имаше. Дипломатското оружје што го искористија сите грчки влади во изминатите три децении. Националната линија од 27 години која беше крунисана од Костас Караманлис во 2008 во Букурешт и беше напуштена во рок од неколку недели“ – рече Мицотакис.

Тој постојано дава изјави во кои ја напаѓа грчката власт дека направила многу отстапки за нашата земја. 

Мицотакис претходно изјави дека Договорот од Преспа ги труе односите меѓу двата народи. 

На анкета 63.8% од граѓаните во Грција негативно го оценија Договорот. 

Грчката опозициска партија Нова демократија (НД) води во последната анкета во однос на владејачката Сириза со 14,1 проценти, покажува испитувањето на јавното мислење направено неодамна. 

Можеби ќе ве интересира

НАПАД НА АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ВО ТУРЦИЈА: Од автомобил во движење одекнаа рафали

НАПАД НА АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ВО ТУРЦИЈА: Од автомобил во движење одекнаа рафали

Додека нашите политичари мислат дека се Богови, Себастијан Курц лета со нискобуџетни компании како обичен граѓанин

Додека нашите политичари мислат дека се Богови, Себастијан Курц лета со нискобуџетни компании како обичен граѓанин

СПАСЕНА БРИТАНКА КОЈА ПАДНАЛА ОД КРУЗЕР ВО ЈАДРАНОТ: Цела ноќ поминала во морето

СПАСЕНА БРИТАНКА КОЈА ПАДНАЛА ОД КРУЗЕР ВО ЈАДРАНОТ: Цела ноќ поминала во морето

ЛИРАТА ВО ПАД, ЕРДОГАН НЕ СЕ ПРЕДАВА: Турција ќе го оствари тоа што го зацртала

ЛИРАТА ВО ПАД, ЕРДОГАН НЕ СЕ ПРЕДАВА: Турција ќе го оствари тоа што го зацртала

Уште една балканска земја ги проверува мостовите

Уште една балканска земја ги проверува мостовите

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ДОБИ УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ ВО АКП: Порача дека Турците нема да се поклонуваат

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ДОБИ УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ ВО АКП: Порача дека Турците нема да се поклонуваат

(ВИДЕО) Поранешен комичар кој имитирал политичари ќе составува Влада во Словенија

(ВИДЕО) Поранешен комичар кој имитирал политичари ќе составува Влада во Словенија

(ВИДЕО) ДРАМА НА НЕБОТО: Параглајдерист се бореше да се спаси

(ВИДЕО) ДРАМА НА НЕБОТО: Параглајдерист се бореше да се спаси

(ВИДЕО) Србија го затвори воениот детски камп на Златибор

(ВИДЕО) Србија го затвори воениот детски камп на Златибор