04 Април, 2020
0.0248

Милошоски: Заев ако не лаже, нека каже кој го снимал

Објавено во: Македонија 24 Февруари, 2020

Антонио Милошоски го предизвикува претседателот на СДСМ, Зоран Заев, да открие кој го снимал неговиот разговор кој самиот доскорешен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ го објави вчера. 

Тој ја толкуваше аудио-снимката како мешање на поранешниот премиер во одлуките на судската власт. Милошоски на прес-конференција во неделата (23.02.) презентираше снимка и транскрипт од наводен разговор меѓу Заев, и како што тврди, едно лице опфатено со случајот „Рекет“ и уште едно непознато лице кој се одвивал во владата во мај минатата година.

„Кој лаже, тој и краде!

По однос на аудио снимката во која поранешниот премиер експлицитно признава дека се мешал во носењето на судските и обвинителските одлуки, Заев лаже дека истата ја снимил некој од пратениците со кои често се среќавал во владата.

Овој заклучок може да се извлече од доставениот трснскрип од укажувачот, во кој е наведено дека разговорот се случува во присуство на З.З., едно лице опфатено со случајот "Рекет" и едно н.н. лице, во текот на Мај 2019 година.

Но, доколку владата и/или обвинителството имаат воља да се дознае дали Заев лаже или не, тоа е многу едноставно. Владата и влезот во премиерскиот кабинет, заради безбедносни причини, се под постојан видео надзор и не е воопшто тешко да се провери кои биле гостите на Заев во текот на Мај 2019-та. Но, изгледа дека Заев нешто крие, а тој најдобро знае што крие и зошто лаже!“, искоментира Милошоски по вчерашниот демант на Заев.

Заев експресно демантираше дека на снимките признава оти диктирал судски одлуки.

„Јас во објавените тонски снимки ја коментирам одлуката на Врховен суд за непостапување за предметите од СЈО после јуни 2017 година, состојба со која предметите паѓаа доколку не се изгласаше Законот за јавно обвинителство“, изјави Заев во интервју за Прес 24.

Во транскриптот кој го презентираше Милошоски Заев е цитиран како говори за улогата на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, за законот за СЈО и за различни правни аспекти на случаите кои тоа ги водело. Во еден момент, Заев наводно вели дека бил „близок со Јово“- поранешниот претседател на Врховниот суд Јово Вангеловски. Можеби ќе ве интересира

Уште седум ново инфицирани со Ковид-19 во Куманово

Уште седум ново инфицирани со Ковид-19 во Куманово

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Полициски час: Приведени 28 лица

Полициски час: Приведени 28 лица

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

Филипче: Чувајте се колеги!

Филипче: Чувајте се колеги!

Карантински викенд за кумановци

Карантински викенд за кумановци