07 Јуни, 2020
0.0463

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Објавено во: Балкан 21 Април, 2019

Урната со посмртни останки на Мирјана Марковиќ е положена вчера во заедничката гробница покрај сопругот Слободан Милошевиќ, некогашен претседател на Србија и СР Југославија, во дворот на семејната куќа во Пожарецац, пренесуваат српските медиуми.

На положувањето не присуствувал никој од потесното семејство-синот Марко, ќерката Марија, внукот Марко ...

Говор одржал Милован Бојиќ, директор на КБС Дедиње, кој изразил уверување дека судот на историјата ќе ги симне клеветите и лагите од нејзиното име но и нејзината пепел.

Беше чест да се живее со жена која имала убедување , што денес е многу ретко рекол тој.

Меѓудругото прочитано е и писмо од нејзната ќерка во кое се простува од мајката „драга партизанка“ и се наведува дека и е драго што таа не можела да прочита се што пишувало во медиумите на денот кога починала.


фото:  Tanjug

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра