19 Јануари, 2020
0.0149

МЛАД ЗАНАЕТЧИЈА: На само 19 години станал претприемач

Објавено во: Финансии, Балкан 06 Јуни, 2019

Милош Игњатовиќ има 22 години, а веќе 3 години е претприемач, пишува српски Телеграф

Додека младите бегаат од занает, тој се одлучил да се занимава со оваа работа. 

Од мајсторот каде одел да го научи занаетот добил машина, купил алат, нашол дуќан и почнал да работи, а прави обувки. Вели дека на ваква идеја дошол затоа што кога бил во средно морал да оди на занаетчија за да му ги среди копачките со кои играл обувки. 

Државна помош не добил, тоа го разочарало, но во шест квадрати простор почнал да работи. 

Месечно има трошоци околу 200 евра, за кирија, придонеси, даноци, плус вода, струја, но ова младо момче вели дека од занаетот има пристоен живот. 

„Работа има цела година, некогаш повеќе, некогаш помалку“, вели тој. 

Игњатовиќ вели дека е убаво чувството кога ќе види дека луѓето трудот го препознаваат и ценат. 

Можеби ќе ве интересира

Ангеловска: Со сивата економија ќе се бориме и преку инспекции, но и со меки мерки

Ангеловска: Со сивата економија ќе се бориме и преку инспекции, но и со меки мерки

Се огласи и гувернерката Бежовска: Ги симнуваме каматите, но уште ни се повисоки од Европа

Се огласи и гувернерката Бежовска: Ги симнуваме каматите, но уште ни се повисоки од Европа

Уште една земја размислува за работна недела од четири дена

Уште една земја размислува за работна недела од четири дена

Сега се 5 отсто за кредити и 1,28 отсто за заштеди - каматите ќе паѓаат и натаму

Сега се 5 отсто за кредити и 1,28 отсто за заштеди - каматите ќе паѓаат и натаму

ИСТОРИСКИ НАЈНИСКА - НБМ ја симна основната камата на само 2 отсто

ИСТОРИСКИ НАЈНИСКА - НБМ ја симна основната камата на само 2 отсто

Чифлиганец: Верувам во економијата на својата земја и секој денар го вложувам тука

Чифлиганец: Верувам во економијата на својата земја и секој денар го вложувам тука

Како банкротот се претвори во најдобрата работа што ми се случи: Милијардерот искрено проговори

Како банкротот се претвори во најдобрата работа што ми се случи: Милијардерот искрено проговори

Која е најплатената професија во светот?

Која е најплатената професија во светот?

ДРАМАТИЧЕН РАСТ НА БЕРЗАТА - што ги „позелени“ сите акции

ДРАМАТИЧЕН РАСТ НА БЕРЗАТА - што ги „позелени“ сите акции