03 Декември, 2020
0.0292

МНОГУ КОМБИНАТОРИКИ, УШТЕ ПОВЕЌЕ ШПЕКУЛАЦИИ - кој ќе го добие мандатот од Пендаровски

Објавено во: Македонија 06 Август, 2020

Силна шпекулација вчера доцна вечерта ја „потресе“ јавноста, дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се пред договор за формирање влада, со Лазар Еленовски како премиер, кој на некој начин би го исполнил и барањето на ДУИ. 

На ова Бујар Османи од партијата на Али Ахмети рече дека нема коментар за написите дека ДУИ е на чекор до коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, но потоа како да се предомисли. 

По кус период Бујар Османи за ТВ 21 ги демантира ваквите информации, уверувајќи дека ДУИ не е изворот од каде тие потекнуваат.

„Нема никаков договор со ВМРО-ДПМНЕ, но нема никаков договор и со СДСМ“, изјави вицепремиерот во заминување.

Од ВМРО-ДПМНЕ не ги ни потврдиле, а не ги ни демантирале овие шпекулации, откко нивниот лидер Христијан Мицкоски во неколку наврати тврдеше дека ќе се обидат да формираат влада, но ја најави и можноста да останат по опозиција, бидејќи нема да влезат во влада по секоја цена. 

А овие меиумски шпекулации следуваа откако лидерот на ДУИ Али Ахмети вчера оствари средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев, пак, седна на заедничка маса и со Зијадин Села и Африм Гаши.

По сите вакви медиумски текстови, вчера некои кругови од СДСМ неофицијално за Фактор тврдеа дека тие ќе прават сосема сигурно влада. Една од опциите, секако, е да се прави влада и со ДУИ, но сепак велат дека ништо не е извесно.

За медиумите функционери на СДСМ изјавиле дека во следните денови ќе се види дека тие имаат добиено мнозинство, кога ќе се добие мандатот од шефот на државата, Стево Пендаровски.

Партијата на Зоран Заев, пак, претходно во текот на верашниот ден, испрати соопштение во кое обзнани како и со кого ќе преговара за новото парламентарно мнозинство и влада, и какви услови ќе постави со новите партнери.

„СДСМ почнува сериозни преговори со претседателите на политичките партии, со работни групи, членови на раководствата на партиите, за нов четиригодишен полн мандат на стабилно мнозинство во Парламентот и формирање посветена Влада, која ќе се движи брзо напред по европскиот пат и патот на економијата и на правдата.

Разговараме исклучиво за формирање Влада која се грижи за сите граѓани подеднакво, ослободени од какви било етнички предрасуди или национализми, Влада која нема никакви дилеми кога е во прашање нашиот заеднички пат кој се вика ‚Северна Македонија - Едно општество за сите'".

Разговараме за Влада која ќе се бори со криминалот и корупцијата на сите нивоа, а особено внимание ќе посветиме на делот за прочистување на правосудството и на проверката на потекло на пари и капитал кај секој функционер, по пат на систем што заеднички ќе го договориме“, соопштија денеска социјалдемократите.

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

Подал рака и министерот Филипче, сепак Елизабета чека и на хуманоста на граѓаните

Подал рака и министерот Филипче, сепак Елизабета чека и на хуманоста на граѓаните

Оливер Спасовски: Максим Димитриевски има право на свое мислење за Бучковски, за тоа ќе се разговара во партија

Оливер Спасовски: Максим Димитриевски има право на свое мислење за Бучковски, за тоа ќе се разговара во партија

Апасиев: Деловничките измени ги прават за да прошверцуваат штетен анекс на договорот со Бугарија

Апасиев: Деловничките измени ги прават за да прошверцуваат штетен анекс на договорот со Бугарија

Османи: Ако до утре има напредок за Гоце Делчев, ќе се врати довербата во договорот

Османи: Ако до утре има напредок за Гоце Делчев, ќе се врати довербата во договорот

МВР: Внимавајте - измамници ви ги земаат возилата, пари никогаш

МВР: Внимавајте - измамници ви ги земаат возилата, пари никогаш

Одгледувачи на канабис: Легализацијата е заробена во дневно политички пресметки

Одгледувачи на канабис: Легализацијата е заробена во дневно политички пресметки

Ангелов: Можам да кршам керамиди и сега, треба да престанеме да се смееме

Ангелов: Можам да кршам керамиди и сега, треба да престанеме да се смееме

Мила Царовска: Сексуалното образование прво во Скопје и Тетово

Мила Царовска: Сексуалното образование прво во Скопје и Тетово

Д-Р. НИКОЛА ПАНОВСКИ: Не очекувам нов пик во јануари, напротив по 15.декември очекувам осетен пад на бројот на новозаразени

Д-Р. НИКОЛА ПАНОВСКИ: Не очекувам нов пик во јануари, напротив по 15.декември очекувам осетен пад на бројот на новозаразени