06 Март, 2021
0.0205

МУ ВЕЛЕВ ДА НЕ ПИЕ КОГА ВОЗИ, НЕ МЕ СЛУШАШЕ - исповед на таткото на возачот кој усмрти работник на патарина

Објавено во: Балкан 23 Јануари, 2021

Возачот на БМВ-то кој рано утрово го проби ѕидот на зградата на наплатната станица во Мраклин во Хрватска бил позитивен на ковид. 

Редакцијата на Јутарњи лист ја повикал човек кој се претставил како негов татко и ги замолил новинарите да му изразат сочувство на семејството на работникот на ХАЦ - Хрватске аутоцесте, кој загина во тешка сообраќајна несреќа што се случи утрово во 5.30 часот.

"Ве молам, изразете му сочувство на семејството на починатиот. Страшно ми е. Тој е на моја возраст. Ова се најтешките моменти во мојот живот", рече таткото на возачот на БМВ.

Тој за новинарите изјави што претходеше на тешката несреќа.

„Му реков да не вози ако пие, не ме слушаше“

"Спиев кога тој замина. Синоќа разговаравме и тој ми рече дека е на забава во Лекеник. И ние живееме таму. Му реков: Ако пиеш, не вози! Но, тој не ме слушаше. Претпоставувам дека одеше до Загреб, не знам сега. Инаку, тој не би го земал автомобилот ако не знаев. Ако возевме заедно, тој би поставил контрола за ограничување на брзината. Не, колку што знам - немал прекршоци за брзина. Не знам што се случило. Знам дека има фрактури на ногата во коленото, стапалото му е здробено, има повреда на главата “, рече таткото.

Возачот на БМВ, рече неговиот татко, работи за неговиот брат во градежен бизнис.

„Претпоставувам дека пиеше, но јас секогаш му велев: Гледај како возиш, дали ја читаш црната хроника, види што ќе се случи ... Но, тие се толку млади“, рече таткото на возачот.

Таткото рече дека не знаел дека неговиот син е позитивен на ковид.

Тој рече дека БМВ-то што ги проби sидовите во објектот ХАЦ е старо шест години и е технички исправно.

Утврдено е дека возачот бил позитивен во болницата „Ребро“ во Загреб, каде што за прв пат бил донесен, по што бил пренесен во болницата Дубрава.

"Примивме помладо машко лице на возраст од 20 години, кое беше пренесено во КБ Дубрава, откако беше откриено дека е позитивно во КБЦ Загреб. Тој е надвор од животна опасност, но има сериозни повреди, мозочни контузии и хематом. Досега решивме да го следиме. Во другите делови, нема потреба од операција. Од другите повреди, тој има контузии на белите дробови и фрактури на двете нозе и ќе се подложи на операција во текот на денот за да ги санира овие фрактури“, рече д-р Мислав Ракиќ од КБ Дубрава.

Инаку, тешката сообраќајна несреќа на наплатните пунктови „Макралин“ се случила на автопатот во правец кон Сисак, во која загина вработен во ХАЦ, кој имал 53 години. 

Загребската полиција само потврди дека возачот на автомобилот изгубил контрола над возилото и удрил во објектот на ХАЦ.

Сè уште не е познато зошто возачот на БМВ изгубил контрола над автомобилот, но неофицијалните информации велат дека во еден момент автомобилот се одвоил од патот и се пробил низ ѕидот на зградата каде, за жал, имало работник од ХАЦ, кој починал на лице место.

Фотографиите направени на местото на настанот покажуваат голема дупка создадена од автомобил што минува низ ѕидот на зградата покрај наплатните пунктови.

Можеби ќе ве интересира

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа