25 Август, 2019
0.0201

МВР немало за што да интервенира вчера во ИВЗ

Објавено во: Македонија 24 Април, 2019

И актуелното раководство на Исламската верска заедница и тоа што претендира да го превземе управувањето синоќа повикале полиција во седиштето, а од МВР соопштија дека немало никакви инциденти и немало потреба од интервенција.

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека по добиени две пријави и од едната и од другата страна, полициски службеници биле упатени во седиштето на Исламската верска заедница и на лице место не било констатирано нарушување на јавниот ред и мир. 

- Министерството за внатрешни работи има обврска да го гарантира јавниот ред и мир, а внатрешните работи на Исламската верска заедница се работа на членовите на оваа верска заедница и најостро го отфрламе обидот на поединци и политички субјекти да го инволвираат МВР во овие случувања, велат од МВР.

Ријасетот на Исламската верска заедница кој му дава поддршка на реисот Сулејман Реџепи одржа вонредната седница во Факултетот за исламски науки во Кондово, по најавите за промена на поглаварот на ИВЗ врз основа на судско решение.

Реџепи истакна дека ИВЗ е скаран со Владата и дека од денеска јавноста ќе види дека има „поддршка од цел свет“.

Според судското решение што го добил, Скендер Бузаку од денеска треба да биде новиот поглавар на Исламската верска заедница. Тој синоќа го обвини Реџепи за „фамилијаризам“ во ИВЗ.

Останува да се види дали ситуацијата ќе доведе до ескалација на судири, иако до сега неколку пати имаше безуспешни обиди за превземање на врвот на ИВЗ.Можеби ќе ве интересира

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол