22 Ноември, 2019
0.0177

МВР упадна во Фондот за иновации и технолошки развој

Објавено во: Финансии 26 Јули, 2018

Службите на МВР од синоќа се во просториите на Фондот за иновации и технолошки развој по налог на Обвинителството за организиран криминал. Полицијата бара документи поврзани со последната одлука на фондот за доделување неповратни средства за македонски компании кои евентуално би биле поврзани со владини претставници.

Од обвинителство велат дека се работи за предистражна постапка и не можат да даваат повеќе информации. Од ондот претходно објавија дека се е чисто и прописите дозволуваат секој кој сака да учествува во процесот на евалуација и неговиот иновативен проект да биде ко-финансиран.

Пред три дена, по објавите во медиумите за евентуални злоупотреби при доделување на грантови по јавен повик од Фондот за иновации и технолошки развој, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција оформи предмет по допрен глас.

Од обвинителството тогаш соопштија дека преземаат дејства за утврдување на факти во предметот, а во врска со евентуални сторени кривични дела во постапката по јавен повик за финансирање проекти во рамки на третиот столб од Планот за економски раст – прв инвестициски бран.


Можеби ќе ве интересира

Фонд за иновации: Повеќе од двојно зголемен бројот на поддржани компании - иновациите се позастапени

Фонд за иновации: Повеќе од двојно зголемен бројот на поддржани компании - иновациите се позастапени

Заев: По 3.000 денари за младите да не седат дома и да подлежат на девијантни појави

Заев: По 3.000 денари за младите да не седат дома и да подлежат на девијантни појави

Јовановиќ: Кај нас има нехумана нееднаквост, а таа не се решава без прогресивен данок

Јовановиќ: Кај нас има нехумана нееднаквост, а таа не се решава без прогресивен данок

Технологии кои го сменија начинот на водење бизнис

Технологии кои го сменија начинот на водење бизнис

По најубавите есенски рути низ Македонија со Lexus UX

По најубавите есенски рути низ Македонија со Lexus UX

ПОЛОВИНА МИЛИОН ЕВРА ЗА НАГРАДИ - скенирачите ќе се омрсат од средината на декември

ПОЛОВИНА МИЛИОН ЕВРА ЗА НАГРАДИ - скенирачите ќе се омрсат од средината на декември

Спојувањето на банките ќе ја подобри ефикасноста, смета ММФ

Спојувањето на банките ќе ја подобри ефикасноста, смета ММФ

СТИГНАА ПРВИТЕ КРИТИКИ ОД ММФ - за прогресивниот данок, пензиите, минималната плата...

СТИГНАА ПРВИТЕ КРИТИКИ ОД ММФ - за прогресивниот данок, пензиите, минималната плата...

Која домашна банка ќе му даде кредит на буџетот идната година

Која домашна банка ќе му даде кредит на буџетот идната година