16 Октомври, 2021
0.0267

На 76-тото Генерално Собрание на Обединетите нации Македонија и Филипини воспоставија дипломатски односи

Објавено во: Македонија 23 Септември, 2021

181 земја со која Македонија потпиша комунике за воспоставување дипломатски односи е Република Филипини.

Министерот Бујар Османи заедно со Теодоро Л. Локсин ги ставија потписите на комуникето.

Чинот беше официјализиран на 76-тото заседание на Генералното Собрание на Обединетите нации, во Њујорк и истиот е  основа за унапредување на дијалогот на двете земји на сите нивоа.


Можеби ќе ве интересира

Шефови од Кочани со кривични пријави, не им давале на вработените да гласаат

Шефови од Кочани со кривични пријави, не им давале на вработените да гласаат

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет