21 Септември, 2018
0.3132
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

НА АМЕРИКАНЦИТЕ ИМ ПАДНА ТЕШКО: Возвратениот удар од Турција го сметаат за одмазда

Објавено во: Балкан 16 Август, 2018

Белата куќа го осудила тоа што Турција ги удвои тарифите на американскиот увоз како одговор на мерките на Вашингтон кон увозот на турската стока.

Односите меѓу двете земји, сојузници во НАТО, се затегнати откако Турција го уапси американскиот свештеник, наведува Ројтерс.

 „Турските тарифи се секако за жалење и чекор во погрешен правец. Причината за тарифите кои САД ги воведоа на Турција беше наш национален безбедносен интерес. Нивните тарифи се воведени од одмазда“, рекла Сара Санадерс портпаролка на Белата куќа за новинарите.

Анкара во средата ги удвои тарифите на поедини американски производи, како патнички автомобили, алкохол и цигари како одговор на американските напади на турската економија.

Уредбата за зголемување на тарифите ја потпишал турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и тие подразбираат дека тарифите ќе се дуплираат така што за патничките возила ќе бидат 120 отсто, за алкохолни пијалоци 140 отсто и листови тутун на 60 отсто, а зголемувањето се однесува и на други производи, како козметички производи, ориз и јаглен, пренесе Ројтерс.Foto: Thinkstock


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО+ФОТО) ОВА СИТЕ ГИ ЗАЧУДИ: Погледнете што се појави на плажа во Грција

(ВИДЕО+ФОТО) ОВА СИТЕ ГИ ЗАЧУДИ: Погледнете што се појави на плажа во Грција

(ВИДЕО) Балканец го разбива митот дека „мед и млеко“ тече на Запад, еве што вели

(ВИДЕО) Балканец го разбива митот дека „мед и млеко“ тече на Запад, еве што вели

ГОЛЕМА ПРОМЕНА: На Балканот може да падне снег

ГОЛЕМА ПРОМЕНА: На Балканот може да падне снег

РАСКОЛ: Сопартијци ќе го убедуваат Каменос дека Преспанскиот договор е добар

РАСКОЛ: Сопартијци ќе го убедуваат Каменос дека Преспанскиот договор е добар

ЕРДОГАН ПОТПИША: Нови услови за добивање на турско државјанство

ЕРДОГАН ПОТПИША: Нови услови за добивање на турско државјанство

Хајко Мас: Почеток на преговори во 2019-та, но само со исполнети реформи

Хајко Мас: Почеток на преговори во 2019-та, но само со исполнети реформи

НЕ ЧЕКАЛЕ РАБОТАТА ДА ИМ ПАДНЕ ОД НЕБО: Млад брачен пар почнал свој бизнис

НЕ ЧЕКАЛЕ РАБОТАТА ДА ИМ ПАДНЕ ОД НЕБО: Млад брачен пар почнал свој бизнис

Се вика како политичар од СФРЈ, по професија е машински инженер, но еве од што живее

Се вика како политичар од СФРЈ, по професија е машински инженер, но еве од што живее

Го убиле гостинот на спиење и отишле да му ја ограбат куќата

Го убиле гостинот на спиење и отишле да му ја ограбат куќата