23 Јули, 2019
0.0185

НА АМЕРИКАНЦИТЕ ИМ ПАДНА ТЕШКО: Возвратениот удар од Турција го сметаат за одмазда

Објавено во: Балкан 16 Август, 2018

Белата куќа го осудила тоа што Турција ги удвои тарифите на американскиот увоз како одговор на мерките на Вашингтон кон увозот на турската стока.

Односите меѓу двете земји, сојузници во НАТО, се затегнати откако Турција го уапси американскиот свештеник, наведува Ројтерс.

 „Турските тарифи се секако за жалење и чекор во погрешен правец. Причината за тарифите кои САД ги воведоа на Турција беше наш национален безбедносен интерес. Нивните тарифи се воведени од одмазда“, рекла Сара Санадерс портпаролка на Белата куќа за новинарите.

Анкара во средата ги удвои тарифите на поедини американски производи, како патнички автомобили, алкохол и цигари како одговор на американските напади на турската економија.

Уредбата за зголемување на тарифите ја потпишал турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и тие подразбираат дека тарифите ќе се дуплираат така што за патничките возила ќе бидат 120 отсто, за алкохолни пијалоци 140 отсто и листови тутун на 60 отсто, а зголемувањето се однесува и на други производи, како козметички производи, ориз и јаглен, пренесе Ројтерс.Foto: Thinkstock


Можеби ќе ве интересира

Харадинај денес патува во Хаг, утре судењето

Харадинај денес патува во Хаг, утре судењето

ОЧЕКУВАНО: Парламентот во Грција изгласа доверба на владата на Мицотакис

ОЧЕКУВАНО: Парламентот во Грција изгласа доверба на владата на Мицотакис

(ФОТО) Автомобил излета во море, луѓето го спасуваа возачот

(ФОТО) Автомобил излета во море, луѓето го спасуваа возачот

(ВИДЕО) Во Сплит наврнаа 17 литри дожд за помалку од еден час

(ВИДЕО) Во Сплит наврнаа 17 литри дожд за помалку од еден час

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Алармантно е во оваа соседна земја: Туризмот „на колена“-никој не сака да работи за малите плати

Алармантно е во оваа соседна земја: Туризмот „на колена“-никој не сака да работи за малите плати

(ВИДЕО) Ѓоковиќ наместо во Охрид, отиде на Корчула

(ВИДЕО) Ѓоковиќ наместо во Охрид, отиде на Корчула

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај