20 Октомври, 2018
0.4328
    ALK 8129.21    0.97%     BESK 9474    -0.27%     CEVI 1000    0%     FERS 61933.45    4.96%     GRNT 829.62    1.98%     KMB 5199.83    0.93%     KVAS 14056    0%     MPOL 319    10%     MPT 47735.31    1.74%     MTUR 4817.17    2.49%     OHB 6549.95    1.87%     OKTA 4842.37    3.03%     RMDEN09 98    0%     RMDEN10 97.1    1.89%     RMDEN12 97    -0.1%     RZLV 64.5    -0.42%     RZUS 120    2.56%     SBT 2303.81    3.6%     STB 1149.67    2.33%     STBP 1100    0%     STIL 135    1.12%     TEL 288    2.86%     TKVS 5350    8.08%     TNB 14700    2.38%     TPLF 824.9    9.99%     TTK 1173.93    0.46%     UNI 2300    -0.46%

На колку луѓе во светот сиромаштијата им тропа на врата?

Објавено во: Економија 21 Септември, 2018

Децата ширум светот се погодени од сиромаштија. 

Половината од луѓето кои живеат во сиромаштија се под 18 години. Ова го покажуваат податоците од најновото истражување на Обединетите Нации.

Околу 1,3 милијарди луѓе, или скоро една четвртина од населението во 104 земји, кои се вклучени во истражувањето, кажале дека се сиромашни. Приближно 662 милиони од нив се деца.

Луѓето кои живеат во сиромаштија немаат пристап до неопходните работи, како што е вода, средства за хигиена, електрична енергија, соодветна исхрана или основно образование.

Со истражувањето се опфатени здравствената заштита, образованието и животниот стандард. 

Резултатите од истражувањето покажуваат и дека поголемиот број од сиромашните односно 1,1 милијарда луѓе живеат во селските региони, каде сиромаштијата е четирипати поголема отколку во градските средини.

Истражувањето е спроведено пред се во држави со ниски и средни приходи, во кои живеат речиси три четвртини од светското население.

Според Светска банка, стапката на сиромаштија во светот падна на историски минимум. 

Во 2015 година 10 отсто од светското население живеело со помалку од 1,90 долар дневно, што е помалку од оние 11,2 отсто од 2013 година, истакнуваат од оваа меѓународна институција.

Тоа значи дека 735,9 милиони луѓе во 2015 година живееле под границата на сиромаштија, во споредба со 804,2 милиони од 2013 година. 

Намалувањето на сиромаштијата е регистрирано во сите региони, со исклучок на Блискиот Исток и Северна Африка, каде што судирите во Сирија и Јемен ја зголемија стапката на сиромаштија од 2,6 отсто, колку што изнесуваше во 2013 година, на 5 отсто, колку што се забележани во 2015 година. 

Стапката на сиромаштија во Супсахарска Африка изнесува 41,1 отсто, во Јужна Азија 12,4 отсто, во Латинска Америка и Карибите 4,1 отсто, во Источна Азија и Пацификот 2,3 отсто, а во Европа и Централна Азија 1,5 отсто, истакнаа од Светската банка.

Можеби ќе ве интересира

Колку пари прави најголемата државна база на податоци?

Колку пари прави најголемата државна база на податоци?

ПЛАТИ: Македонците бруто земаат во просек по 35 573 денари

ПЛАТИ: Македонците бруто земаат во просек по 35 573 денари

Тевдoвски: Платите продолжуваат да растат, а со нив и продуктивноста на фирмите

Тевдoвски: Платите продолжуваат да растат, а со нив и продуктивноста на фирмите

Граѓаните ќе почекаат: Блокирано намалувањето на тарифите за извршителите

Граѓаните ќе почекаат: Блокирано намалувањето на тарифите за извршителите

Отворена стечајна постапка за една од фирмите на Веибо

Отворена стечајна постапка за една од фирмите на Веибо

ЗАЛОЖЕНИ СТАНОВИ: По која цена може да се купат од извршителите

ЗАЛОЖЕНИ СТАНОВИ: По која цена може да се купат од извршителите

Како најголемата државна база на податоци ги прави парите?

Како најголемата државна база на податоци ги прави парите?

Кој направи 5,4 милиони евра од уписи на податоци?

Кој направи 5,4 милиони евра од уписи на податоци?

„Фурна Диме“ во топ-20 потрошувачи на гас, РЖ Институт со најголем раст

„Фурна Диме“ во топ-20 потрошувачи на гас, РЖ Институт со најголем раст