02 Јуни, 2023
0.0243

НА МАЈКАТА НА МОМЧЕТО УБИЕЦ И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР ОД ТРИ ГОДИНИ - Обвинителството истражува дали го занемарувала синот пред масакрот, ЕВЕ ШТО СЕ ИСПИТУВА

Објавено во: Балкан 24 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Вчера е покрената истрага против М.К., мајката на малолетното момче убиец кој уби деветмина негови врсници и чуварот на училиштето „Владислав Рибникар“, поради сомнение дека го занемарила и малтретирала момчето убиец пред делото. Доколку се докаже дека го сторила ова дело, и се заканува затворска казна до три години!

Првото основно јавно обвинителство во Белград вчера соопшти дека полицијата добила наредба да собере податоци за мајката на момчето убиец.

Како што се наведува во соопштението, во наредните денови ќе биде сослушана осомничената М.К., а полицијата треба да изврши разговор со педагогот и психологот вработени во ОУ „Владислав Рибникар“, како и да ги преземе сите други мерки и дејствија потребни за целосно утврдување на фактичката состојба.

Исто така, на Градскиот центар за социјална работа му е наложено да изврши дијагностичка проценка на функционирањето на семејството на момчето убиец и да поднесе пријава до обвинителството, како и да утврди дали наведеното семејство претходно било во евиденцијата на тоа тело.

Доколку се докаже дека М.К. занемарувајќи ги обврските како родител, воспитувајќи дете, ќе се соочи со затворска казна до три години.

Адвокатот Радомир Мунизаба за „Блиц“ објаснува од што зависи казната за мајката на убиецот на момчето, доколку се докаже дека таа го сторила споменатото кривично дело.

- Доколку се докаже дека мајката сторила кривично дело запуштање и малтретирање малолетно лице, може да се казни со затвор до три години. Дејствието на основната форма е грубо занемарување на должноста згрижување и воспитување на малолетно лице, а тоа пред се се однесува на овозможување услови за развој на малолетникот како личност - вели Мунизаба.

Според Мунизаба, доколку мајката на момчето убиец ги исполнила следните услови: спречување на девијантно однесување, образование, прифаќање морални и општествени норми, нема да одговара кривично.

Обвинителството испрати барања

Што ќе биде со мајката на момчето на убиецот ќе се знае откако полицијата ќе ги достави сите потребни информации до Обвинителството.

- По доставувањето на извештаите на Полициската управа за град Белград и Градскиот центар за социјална работа до обвинителството, јавноста без одлагање ќе биде информирана за натамошниот тек на постапката и донесените решенија - соопштија од Првото основно обвинителство, од Канцеларијата во Белград.

На таткото му се заканувале 12 години затвор

Набргу по злосторството, врз таткото на момчето, Владимир К., му се ставени лисици на рацете, а на товар му се стви кривично дело – тешко кривично дело против општата безбедност.

Според адвокатот Никола Ристовиќ, максималната казна за ова дело е 12 години затвор!

-Доколку настапила тешка телесна повреда на лице или материјална штета од поголеми размери, сторителот ќе се казни со затвор од една до осум години. Но, ако настапила смрт кај едно или повеќе лица, сторителот ќе се казни со затвор од две до 12 години - вели Ристовиќ.

Извор: Блиц.рс

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

Дали Вјоса Османи ќе прифати нови избори во северно Косово?

Дали Вјоса Османи ќе прифати нови избори во северно Косово?

Макрон и Шолц бараат нови избори во северно Косово

Макрон и Шолц бараат нови избори во северно Косово

Курти: Која е смислата на јавните згради за државните функционери ако не се користат?

Курти: Која е смислата на јавните згради за државните функционери ако не се користат?

(ВИДЕО) Ќучук за тепачката во бугарското Собрание: Ова не е серија од Латинска Америка

(ВИДЕО) Ќучук за тепачката во бугарското Собрание: Ова не е серија од Латинска Америка

(ВИДЕО) ГО КРИТИКУВААТ ВУЧИЌ ЗОШТО РАЗГОВАРАЛ СО ЗЕЛЕНСКИ: Тој вели дека Украина не го признала Косово и секако ќе му подаде рака

(ВИДЕО) ГО КРИТИКУВААТ ВУЧИЌ ЗОШТО РАЗГОВАРАЛ СО ЗЕЛЕНСКИ: Тој вели дека Украина не го признала Косово и секако ќе му подаде рака

(ВИДЕО) СЕ ВЕЕЈА ЗНАМИЊА НА ГОЛЕМА АЛБАНИЈА: Албанците излегоа на протест во Јужна Митровица

(ВИДЕО) СЕ ВЕЕЈА ЗНАМИЊА НА ГОЛЕМА АЛБАНИЈА: Албанците излегоа на протест во Јужна Митровица

МИСТЕРИЈА СО ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА СРБИН ОД ГРЦИЈА - деталите кои сега ги проверува полицијата фрлаат сосема поинакво светло на овој случај

МИСТЕРИЈА СО ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА СРБИН ОД ГРЦИЈА - деталите кои сега ги проверува полицијата фрлаат сосема поинакво светло на овој случај

ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ОПШТИНА ЗВЕЧАН: Ни порачуваат или да одиме во Србија или да одиме во затвор

ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ОПШТИНА ЗВЕЧАН: Ни порачуваат или да одиме во Србија или да одиме во затвор

Таксистот даде исказ за масакрот, се плаши од семејството на Урош Блажиќ

Таксистот даде исказ за масакрот, се плаши од семејството на Урош Блажиќ