21 Октомври, 2021
0.0289

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

Објавено во: Балкан 20 Септември, 2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за утре во 10 часот закажа итна седница на Советот за национална безбедност, на која главна тема ќе бидат настаните во Косово и Метохија, пишува „Новости“.

Според овие медиуми, анализата на последните напади врз Србите во Косово и Метохија ќе биде на маса, како и најновата одлука за отстранување регистарски таблички од српските автомобили, со која, како што пишува Блиц.рс, Владата на Албин Курти ги доведе Косово и Метохија на работ на нови конфликти.

Исто така, ќе се дискутира за отворената опструкција и избегнувањето на Приштина за спроведување на договорот од Брисел од 2011 година, односно спроведување на овие акти само во делот што им одговара на Албанците, пишува Блиц.рс. 

Неофицијално, се очекува да се разгледуива и повлекувањето на Белград од сите претходни договори, бидејќи, според Блиц.рс, приштинската страна практично не исполнила никаква одредба или обврска.

Извори на овој медиум јавиле дека на утрешната седница бил поканет началникот на Генералштабот на Војската на Србија, Милан Мојсиловиќ, како и началниците на сите специјални единици на вооружените сили на Србија.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка