22 Мај, 2018
0.3120
    ALK 8079.77    -0.23%     GRNT 725.79    -2.33%     KMB 4342.88    -0.71%     MPT 30833.43    2.72%     OHB 6450    -0.75%     PKB 12500    0.01%     RMDEN16 95.5    0%     RZLV 45    2.27%     RZUS 130    4.15%     STB 1013.24    -0.91%     STBP 1108.01    0.47%     STIL 132.23    -0.56%     TKVS 3990    3.22%     TNB 13500.82    -1.58%     TPLF 1606.85    2.09%     TTK 857.29    -0.32%     UNI 2420    0%     ZILU 245    2.94%

На работниците на ФЕНИ повторно им се ветуваат платите

Објавено во: Економија 06 Декември, 2017

Стечајниот управник на Фени Индустри Мирослав Анастасиевски повторно преку соопштение за јавност ги уверува работниците дека ќе ги добијат неисплатените плати откако е добиено решението од Основниот суд Велес, доверителите подносители на пријавата за стечај, ги депонирале потребните средства на сметката на Фени Индустри.

Стечајниот управник  најавува дека првиот чекор кон стабилизација е исплата на платите на вработените, за што е почната процедура за пресметка. Вработените ќе примат плата и ќе потпишат договори за вработување, без прекин на стажот, континуитетот ќе биде запазен, со што, како што вели, во целост се заштитени нивните права.

- Секој работник, мора одговорно да пристапи во остварување на обврските, работните задачи. Сите барања на работниците се задоволени, согласно законската процедура, затоа апелирам да не потклекнуваат на шпекулации, да се посветиме сите заедно на работниот ангажман и да покажеме дека Фени може да биде успешна приказна на Македонската економија. Несебичната поддршка и работната ангажираност на вработените се двигател на овој процес, наведува стечајниот управник на Фени Индустри, Мирослав Анастасиевски

Претходно работниците на ФЕНИ ги обновија протестите и сметаат дека се најоштетени во целата стечајна постапка. Се уште нема информации кој ќе биде нов инвеститор кој ќе го преземе долгот од околу 60 милиони евра на ФЕНИ и ќе ја рестартира фабриката за фероникел.

Можеби ќе ве интересира

Тоа се најевтините во Општина Центар! Станови за 1.050 евра по квадрат

Тоа се најевтините во Општина Центар! Станови за 1.050 евра по квадрат

Во кој сектор во земјава земаат највисоки плати?

Во кој сектор во земјава земаат највисоки плати?

ПОГОЛЕМА КОНТРОЛА ВО ПРОДАЖБАТА НА АРАНЖМАНИ НА ХОТЕЛСКИТЕ И РЕСТОРАНСКИТЕ УСЛУГИ ЗА ЕЛИМИНИРАЊЕ НА НЕЛОЈАЛНАТА КОНКУРЕНЦИЈА

ПОГОЛЕМА КОНТРОЛА ВО ПРОДАЖБАТА НА АРАНЖМАНИ НА ХОТЕЛСКИТЕ И РЕСТОРАНСКИТЕ УСЛУГИ ЗА ЕЛИМИНИРАЊЕ НА НЕЛОЈАЛНАТА КОНКУРЕНЦИЈА

Тведовски убедува дека јавниот долг е ставен под контрола

Тведовски убедува дека јавниот долг е ставен под контрола

Двоцифрен раст: Колку пари им должиме на банките за потрошувачки и за станбени кредити

Двоцифрен раст: Колку пари им должиме на банките за потрошувачки и за станбени кредити

По значајниот пад во февруари: Колку е мартовската просечна плата?

По значајниот пад во февруари: Колку е мартовската просечна плата?

ОФИЦИЈАЛНО: Ова е новиот гувернер на НБРМ

ОФИЦИЈАЛНО: Ова е новиот гувернер на НБРМ

Каква е крвната слика на „Уни банка“?

Каква е крвната слика на „Уни банка“?

Зошто паѓа продажбата на „Усје“?

Зошто паѓа продажбата на „Усје“?