25 Мај, 2018
0.3388
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

НА РЕД ДОЈДЕ СУДЕЊЕТО ЗА „ТНТ“: Груевски, Јанакиески и Трајковски на иста обвинителна клупа за уривањето на објектот на Цаноски

Објавено во: Македонија 21 Јануари, 2018

Бурна работна недела ги очекуваат судовите.

6 судења се најавени за случаи под директива на специјалното јавно обвинителство.

Уривањето на „Космос“, односно случајот „ТНТ“ во среда на обвинителна клупа ќе го седне поранешниот премиер Никола Груевски, додека ден претходно , во вторник треба да се одржат 3 судски рочишта за предметите „Шпион“, „Транспортер“, и „Труст“.

И Миле Јанакиески и Тони Трајковски, покрај Груевски се гонат во случајот „Космос“ .

 В четврток е предвидено уште едно рочиште за „Труст“, а в петок продолжува „Тарифа“.

СЛУЧАЈ ТНТ

Никола Груевски како претседател на Владата и Миле Јанакиески како министер за транспорт  и врски го поттикнале градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски да најде начин и незаконски да го сруши објектот Космос, објави СЈО при откривање на ова дело кое произлезе од прислушуваните записи.

Според СЈО тие се нарачателите на  рушењето на објектот во сопственост на Фијат Цановски.  Прв извршител е  градежната инспекторка во општина Гази Баба, која според СЈО  без проблем ја прифатила нарачката од врвот на партијата.

„Истата за да ја реализира постапката за рушење на станбено-деловниот објект “Космос”, направила мерење на максималната височина на нултата плоча на градбата, без да постојат законски услови за мерење на таа височина и тоа без да биде изграден заштитен тротоар на градбата од страна на пристапната улица “8” на објектот во однос на кој требало да се врши мерењето.

Притоа составила Записник за констатација каде навела дека целиот објект се изведувал спротивно на Основниот проект, односно повисоко за висинска разлика од 1,43 метри, по што веднаш донела и незаконито Решение за отстранување на градба“, oбјави Фатиме фетаи.

Инспекторката го игнорирала вештачењето од Архитектонски факултет кое посочувало дека се руши незаконски, а бидејќи на нарачателите им се брзало со уривањето, било наредено рушење со екплозив. Па,  уште тројца осомничени во овој предмет кои тогаш биле членови на комисијата за јавни набавки во општината, незаконски ја спровеле јавната набавка , без оглас градоначалникот  ја договорил фирмата Три М, која според СЈО, немала ни лиценца за рушење со експлозиви, а го извела чинот. 

Мотивот бил политичка одмазда, објави  СЈО.  Цановски бил оштетен за речиси 15 милиони евра, толку чинела само инвестицијата.

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

На кои реки им се зголеми водостојот?

На кои реки им се зголеми водостојот?

КОЛКУ СЕ ЗАШТИТЕНИ РАБОТНИЦИТЕ: Работник во Струга тешко повреден од пад од скеле

КОЛКУ СЕ ЗАШТИТЕНИ РАБОТНИЦИТЕ: Работник во Струга тешко повреден од пад од скеле

Разбојници ноќеска ограбиле бензинска кај Радишани и избегале

Разбојници ноќеска ограбиле бензинска кај Радишани и избегале

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК: Прва пресуда, прва реакција?

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК: Прва пресуда, прва реакција?

АГРЕСИЈА ПОМЕЃУ ПРИЈАТЕЛИ: Се степале девојчиња во ноќен клуб во Скопје

АГРЕСИЈА ПОМЕЃУ ПРИЈАТЕЛИ: Се степале девојчиња во ноќен клуб во Скопје