23 Март, 2018
0.0705

Не чекаат два пати повеќе земјотреси во 2018: Во Европа најризична е Албанија, најбезбедна во светот е Катар, а каде сме ние на листата?

Објавено во: Свет 18 Февруари, 2018

Четири земјотреси со магнитуда од 7 или повеќе според Рихтеровата скала ја погодија земјата оваа година. Потрес со магнитуда од 7,9 во јануари го потресе брегот на Алјаска. Во Хондурас е забележан потрес со јачина од 7,6 степени по Рихтер додека во Перу земјотресот беше силен 7,1 степени . Во саботата 7,2 степени силен земјотрес го погодија Мексико. Овие земјотреси зад себе оставија бројни жртви.

Фактот дека земјотреси се случуваат во вака краток период го привлече вниманието на научниците, бидејќи во 2017-та се забележани вкупно седум земјотреси со оваа јачина.

Научниците врз основа на географски податоци и примероци на веројатност дале прецизен календар на природни катастрофи, а она што е истакнато е дека оваа година се закануваат дупло повеќе земјотреси отколку во 2017-та, наведува британски телеграф.

Според нивно тврдење, постои силна врска помеѓу брзината на ротацијата на Земјата и сеизмичката активност. Од 2011 година планетата се врти се побавно (се говори за неколку илјадити делови од секундата). Сепак, таа незначајна промена може да покрене интензивни активности во внатрешноста на Земјата.

Според извештајот на американските научници, забавувањето на Земјината ротација во пет случаи довело до двојно зголемување на бројот на големи земјотреси. Извештајот минатиот месец го претставија Роџер Бирхам од Универзитетот Колорадо и Ребека Бендик од Универзитетот Монтана.

-Сосема е јасно-изјавил Бирхам за британски Обсервер.

Земјата ни нуди петгодишни предзнаци за идните потреси.

Додал:

-Заклучокот е јасен. Оваа година ќе дојде до значаен број на потреси.

Според податоците на World Risk Reporta  за 2016, најнесигурната земја на светот е Вануато, островска држава на која и се закануваат природни катастрофи. Дури повеќе од третина од нејзините жители се од опасност од непредвидливо чудо на природата, а им се закануваат потреси, вулкански ерупции и циклони.

Поради сето тоа таа земја го зазема првото место на листата, со индекс од 36,28 отсто. Следат Тонго, Филипини, Гватемала, и Бангладеш.

На подрачјето на Европа најризично е подрачјето на Албанија, која според опасности од природни катастрофи е на 40 место, а во врвот е и Холандија.

Србија се наоѓа на 68 место на најновата листа, БиХ на 91 а Македонија на 98.

Хрватска и Словенија се наоѓаат во земјите кои се сигурни од катастрофи, а се наоѓаат на 125, односно 134 место на листата која опфаќа 171 земја.

Најбезбедна земја на светот е Катар, чиј индекс е дури 0,08 посто. Следат Малта, Саудиска Арабија, Барбадос и Гренада.

Можеби ќе ве интересира

Човековата негрижа нема граници: умре последниот мажјак од северниот бел носорог

Човековата негрижа нема граници: умре последниот мажјак од северниот бел носорог

Да се хакира авион при лет - дали е ова можно?

Да се хакира авион при лет - дали е ова можно?

(ВИДЕО) ОД ОВА ЛАЗАТ МОРНИЦИ: Бебе ползеше по фреквентна улица

(ВИДЕО) ОД ОВА ЛАЗАТ МОРНИЦИ: Бебе ползеше по фреквентна улица

Трамп ќе остане без адвокати, главниот си даде оставка

Трамп ќе остане без адвокати, главниот си даде оставка

(ВИДЕО) Возила уништени од град со големина на тениско топче

(ВИДЕО) Возила уништени од град со големина на тениско топче

ЗАКОНСКА ДУПКА: Административно си го сменил полот за да може порано да оди во пензија

ЗАКОНСКА ДУПКА: Административно си го сменил полот за да може порано да оди во пензија

ТРОШИ ПРЕМНОГУ: Како изгледа шопингот на саудискиот принц?

ТРОШИ ПРЕМНОГУ: Како изгледа шопингот на саудискиот принц?

БИЗАРНА ЖЕНА ЧУВАР ВО ЛОГОР: Еве што правела Ирма Гресе(Убавиот ѕвер)

БИЗАРНА ЖЕНА ЧУВАР ВО ЛОГОР: Еве што правела Ирма Гресе(Убавиот ѕвер)

КОЈ КОГО ЌЕ ИСТЕПА ПОСИЛНО, Трамп и Бајден со жестоки навреди

КОЈ КОГО ЌЕ ИСТЕПА ПОСИЛНО, Трамп и Бајден со жестоки навреди