19 Август, 2018
0.3321
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Не чекаат два пати повеќе земјотреси во 2018: Во Европа најризична е Албанија, најбезбедна во светот е Катар, а каде сме ние на листата?

Објавено во: Свет 18 Февруари, 2018

Четири земјотреси со магнитуда од 7 или повеќе според Рихтеровата скала ја погодија земјата оваа година. Потрес со магнитуда од 7,9 во јануари го потресе брегот на Алјаска. Во Хондурас е забележан потрес со јачина од 7,6 степени по Рихтер додека во Перу земјотресот беше силен 7,1 степени . Во саботата 7,2 степени силен земјотрес го погодија Мексико. Овие земјотреси зад себе оставија бројни жртви.

Фактот дека земјотреси се случуваат во вака краток период го привлече вниманието на научниците, бидејќи во 2017-та се забележани вкупно седум земјотреси со оваа јачина.

Научниците врз основа на географски податоци и примероци на веројатност дале прецизен календар на природни катастрофи, а она што е истакнато е дека оваа година се закануваат дупло повеќе земјотреси отколку во 2017-та, наведува британски телеграф.

Според нивно тврдење, постои силна врска помеѓу брзината на ротацијата на Земјата и сеизмичката активност. Од 2011 година планетата се врти се побавно (се говори за неколку илјадити делови од секундата). Сепак, таа незначајна промена може да покрене интензивни активности во внатрешноста на Земјата.

Според извештајот на американските научници, забавувањето на Земјината ротација во пет случаи довело до двојно зголемување на бројот на големи земјотреси. Извештајот минатиот месец го претставија Роџер Бирхам од Универзитетот Колорадо и Ребека Бендик од Универзитетот Монтана.

-Сосема е јасно-изјавил Бирхам за британски Обсервер.

Земјата ни нуди петгодишни предзнаци за идните потреси.

Додал:

-Заклучокот е јасен. Оваа година ќе дојде до значаен број на потреси.

Според податоците на World Risk Reporta  за 2016, најнесигурната земја на светот е Вануато, островска држава на која и се закануваат природни катастрофи. Дури повеќе од третина од нејзините жители се од опасност од непредвидливо чудо на природата, а им се закануваат потреси, вулкански ерупции и циклони.

Поради сето тоа таа земја го зазема првото место на листата, со индекс од 36,28 отсто. Следат Тонго, Филипини, Гватемала, и Бангладеш.

На подрачјето на Европа најризично е подрачјето на Албанија, која според опасности од природни катастрофи е на 40 место, а во врвот е и Холандија.

Србија се наоѓа на 68 место на најновата листа, БиХ на 91 а Македонија на 98.

Хрватска и Словенија се наоѓаат во земјите кои се сигурни од катастрофи, а се наоѓаат на 125, односно 134 место на листата која опфаќа 171 земја.

Најбезбедна земја на светот е Катар, чиј индекс е дури 0,08 посто. Следат Малта, Саудиска Арабија, Барбадос и Гренада.

Можеби ќе ве интересира

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

НАПАД СО НОЖ ВО ФРАНЦИЈА: Пред маркет избодени луѓе

НАПАД СО НОЖ ВО ФРАНЦИЈА: Пред маркет избодени луѓе

(ВИДЕО) ЦРН БИЛАНС: Само денеска во поплави загинаа повеќе од 180 луѓе

(ВИДЕО) ЦРН БИЛАНС: Само денеска во поплави загинаа повеќе од 180 луѓе

Силен земјотрес ја погоди Костарика

Силен земјотрес ја погоди Костарика

(ВИДЕО) ПУТИН НА СВАДБА НЕ ДОАЃА СО ПРАЗНИ РАЦЕ: И донесе оригинален подарок на австриската министерка

(ВИДЕО) ПУТИН НА СВАДБА НЕ ДОАЃА СО ПРАЗНИ РАЦЕ: И донесе оригинален подарок на австриската министерка

(ВИДЕО) Хаотично за излез од Грција: големи гужви за влез во Македонија

(ВИДЕО) Хаотично за излез од Грција: големи гужви за влез во Македонија

(ВИДЕО) АВСТРАЛИЈА ВО ПЕКОЛ НА ОГНЕНА СТИХИЈА: 73 пожари беснеат во оваа област

(ВИДЕО) АВСТРАЛИЈА ВО ПЕКОЛ НА ОГНЕНА СТИХИЈА: 73 пожари беснеат во оваа област

Светот се простува од Кофи Анан: Почина голем човек, лидер и визионер

Светот се простува од Кофи Анан: Почина голем човек, лидер и визионер