28 Мај, 2022
0.0284

Нафтата ќе надмине 100 долари за барел

Објавено во: Економија 18 Јануари, 2022

Цените на нафтата брент се очекува да се искачат над 100 долари за барел подоцна оваа година, велат аналитичарите на Голдман Сакс, додавајќи дека пазарот на нафта останува во „изненадувачки голем дефицит“ бидејќи побарувачката погодена од варијантата на коронавирус Омикрон е далеку помала од очекуваното, oбјави Ројтерс

Ударот на побарувачката од омикрон најверојатно ќе биде неутрализиран со замена од гас со нафта, зголемени прекини во снабдувањето, недостатоци на ОПЕК + и разочарувачко производство во Бразил и Норвешка, напишаа аналитичарите во белешката. 

Глобалната побарувачка на нафта се гледа дека расте за 3,5 милиони барели дневно   во 2022 година, при што побарувачката во четвртиот квартал достигна 101,6 милиони барели дневно.

Голдман очекува до лето залихите на ОЕЦД да паднат на најниското ниво од 2000 година, а резервниот капацитет на ОПЕК + да се намали на историски ниски нивоа. 

Повисоките цени ќе му овозможат на ОПЕК малку да заостане зад својата „месечна рампа“ за да го зачува резервниот капацитет, при што забрзувањето на растот на производството од шкрилци обезбедува неопходен тампон за залихи. 

Можеби ќе ве интересира

Месната индустрија „предупредува“ на можен драстичен раст на цените на производите

Месната индустрија „предупредува“ на можен драстичен раст на цените на производите

СЕФФ: Вложување во човечки капитал и дигитализација за поголем економски потенцијал

СЕФФ: Вложување во човечки капитал и дигитализација за поголем економски потенцијал

Јордан Николов: Книгата „ОбојОбојОбој“ е мојата книжевна плоча, со раскази како музички секвенции

Јордан Николов: Книгата „ОбојОбојОбој“ е мојата книжевна плоча, со раскази како музички секвенции

Азески: Понудивме мерки до Владата за рационализација на потрошувачката на електрична енергија

Азески: Понудивме мерки до Владата за рационализација на потрошувачката на електрична енергија

Што кога ќе се намалат приходите, особено по одење во пензија?

Што кога ќе се намалат приходите, особено по одење во пензија?

Владата ја ограничи малопродажната цена на шеќерот и го забрани извозот на дрво

Владата ја ограничи малопродажната цена на шеќерот и го забрани извозот на дрво

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ „ПОТЕШКИ“ ПЕНЗИИ ЗА 1.000 ДЕНАРИ - од понеделник стартува исплатата

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ „ПОТЕШКИ“ ПЕНЗИИ ЗА 1.000 ДЕНАРИ - од понеделник стартува исплатата

ЕСМ не го гаси „Осломеј“, бара 350.000 тони јаглен за термоелектраната

ЕСМ не го гаси „Осломеј“, бара 350.000 тони јаглен за термоелектраната

Криза ли е? Која домашна фирма ја зголеми дивидендата за 17 отсто, а ќе подели и авансна дивиденда?

Криза ли е? Која домашна фирма ја зголеми дивидендата за 17 отсто, а ќе подели и авансна дивиденда?