21 Април, 2021
0.0350

Нафтата со скок, нафташите со договор: Што се случува

Објавено во: Економија 08 Март, 2021

Цените на нафтата пораснаа за повеќе од 2 проценти, на 69 долари, што е највисока бројка од јануари минатата година.

Цената на нафтата скокна откако членовите на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нивните сојузници се согласија да не ја зголемуваат понудата во април и да чекаат значително закрепнување на побарувачката.

Фјучерсите на суровата нафта „брент“ пораснаа за 1,52 долари, или 2,3 отсто, на 68,26 долари за барел, а лесната нафта WTI порасна за 1,30 долари, или 2,0 отсто, на 65,13 долари, така што обете светски референци за нафта се на пат да забележат значителни неделни добивки.

Така, цените на „црното злато“ скокнаа за повеќе од 4% по состанокот на групата ОПЕК +, на кој беше донесена одлука за продолжување на ограничувањето на производството до април, со исклучок на Русија и Казахстан, на кои им беше дозволено мало зголемување на пумпањето.

ОПЕК + се определи за претпазлив пристап одлучувајќи да го зголеми производството за само 150.000 барели на ден во април, додека учесниците на пазарот очекуваа зголемување од 1,5 милиони барели на ден - вели Џовани Стауново, аналитичар за нафтените пазари во швајцарската УБС банка.

Инвеститорите исто така беа изненадени од одлуката на Саудиска Арабија да го продолжи своето доброволно намалување на производството од еден милион барели дневно над утврдената квота до април, иако цените на нафтата се зголемија во последните два месеци, поттикнати од економскиот оптимизам заради кампањата за вакцинација „Ковид-19“ околу светот.

Аналитичарите сега ги разгледуваат нивните претходни предвидувања за идните движења на цената на нафтата, земајќи го предвид продолжувањето на ограничените испораки на групата ОПЕК +, како и фактот дека американските производители на шкрилци ги „блокираат“ трошоците со цел да ги зголемат заработувачките на инвеститорите.


Можеби ќе ве интересира

ШЕСТИ ПАКЕТ МЕРКИ: Помош за угостители, туристички водичи, естрадни уметници

ШЕСТИ ПАКЕТ МЕРКИ: Помош за угостители, туристички водичи, естрадни уметници

Познато е колку ќе чини шестиот пакет мерки

Познато е колку ќе чини шестиот пакет мерки

Ќе има 50 илјади бесплатни ПЦР тестови за туристите во земјава

Ќе има 50 илјади бесплатни ПЦР тестови за туристите во земјава

Народна банка дозволи: Може да имате странска сметка за да купувате акции во странство

Народна банка дозволи: Може да имате странска сметка за да купувате акции во странство

Преполно пред Министерството за финансии: Угостителите и туристичките работници бараат Владата да го почитува изборниот слоган „Можеме“

Преполно пред Министерството за финансии: Угостителите и туристичките работници бараат Владата да го почитува изборниот слоган „Можеме“

Шокантно откритие на Лукаревска: Мартовска плата не добиле 54.662 работници

Шокантно откритие на Лукаревска: Мартовска плата не добиле 54.662 работници

Брендот Shell отсега достапен во државата

Брендот Shell отсега достапен во државата

Бектеши: Рестораните за свадби можно е да отворат на крајот на мај

Бектеши: Рестораните за свадби можно е да отворат на крајот на мај

РЕКОРДЕН ПАД НА БИТКОИНОТ ЗАБЕЛЕЖАН НА ПАЗАРОТ: Во последните 24 часа неочекувано изненадување

РЕКОРДЕН ПАД НА БИТКОИНОТ ЗАБЕЛЕЖАН НА ПАЗАРОТ: Во последните 24 часа неочекувано изненадување