29 Мај, 2020
0.0389

НАФТЕНИТЕ ПЛАТФОРМИ ВО МЕКСИКАНСКИОТ ЗАЛИВ ЗАТВОРЕНИ: Што се случи со цената на нафтата?

Објавено во: Економија 10 Јули, 2019

Се зголеми цената на нафтата.

На меѓународните пазари цените денеска скокнаа кон 66 долари по големиот пад на резервите во САД и затворањето на нафтените платформи во Мексиканскиот Залив во пресрет на најавеното невреме.

На лондонскиот пазар цената на барел скокнала 1,42 долари во однос на претходното затворање и изнесувала 65,58 долари. На американскиот пазар со барел се тргувало за  59,11 долари. Тоа е за 1.28 долари повеќе од претходно. 

Податоците од Американскиот институт за нафта (API), објавени вчера покажуваат пад на залихите на сирова нафта во САД за 8,1 милиони барели во текот на минатата недела. 

Потпора за ваквите цени е и евакуацијата на работници и затворањето на производствените платформи во Мексиканскиот Залив поради предупредувањето за тропско невреме во текот на денот, кое утре би можело да прерасне во бура.

Минатата недела имаше пад на цените на нафтата. 

Можеби ќе ве интересира

ОД ЖИВА МУЗИКА, ДО ИГРАЊЕ НА МАСИ И ГУШКАЊЕ - Пауновски разочаран од локалите, од вечерва ќе заиграат и казни

ОД ЖИВА МУЗИКА, ДО ИГРАЊЕ НА МАСИ И ГУШКАЊЕ - Пауновски разочаран од локалите, од вечерва ќе заиграат и казни

РАСТ: Дури една третина од граѓаните кои имаат интернет купуваат он-лајн

РАСТ: Дури една третина од граѓаните кои имаат интернет купуваат он-лајн

Ангеловска на Woman in Tech: Кризата донесе можности за жените претприемачи и дигитализацијата

Ангеловска на Woman in Tech: Кризата донесе можности за жените претприемачи и дигитализацијата

ИНТЕРВЈУ СВЕТОЗАР ЈАНЕВСКИ: Сега на луѓето им треба оптимизам, за економијата е нужна многу поголема поддршка

ИНТЕРВЈУ СВЕТОЗАР ЈАНЕВСКИ: Сега на луѓето им треба оптимизам, за економијата е нужна многу поголема поддршка

За дрвокрадците 230 милиони денари казна што нема „никогаш“ да ја платат

За дрвокрадците 230 милиони денари казна што нема „никогаш“ да ја платат

Која фирма е неприкосновена за аларми и сигурносни системи?

Која фирма е неприкосновена за аларми и сигурносни системи?

Mavrovo2 Residence, нова хит дестинација за вљубенците во планината

Mavrovo2 Residence, нова хит дестинација за вљубенците во планината

ПАНДЕМИЈАТА СКАПО ЌЕ ЈА ЧИНИ ИТАЛИЈА: Расте невработеноста во земјата

ПАНДЕМИЈАТА СКАПО ЌЕ ЈА ЧИНИ ИТАЛИЈА: Расте невработеноста во земјата

Влијанието на пандемијата бара инклузивни одговори за политиките

Влијанието на пандемијата бара инклузивни одговори за политиките