20 Септември, 2021
0.0175

НАЈЛОШ БРАН НА ЕПИДЕМИЈАТА УШТЕ ОД ВУХАН - сите летови од Нанџинг во Кина суспендирани до 11 август?

Објавено во: Свет 30 Јули, 2021

Епидемијата на ковид -19 се прошири од кинескиот град Нанџинг до Пекинг и пет други провинции, а државните медиуми веруваат дека ова е „најлош бран на епидемијата од Вухан - градот каде што за прв пат беше регистрирана инфекција со корона вирус.

Најмалку 200 луѓе се заразија со корона вирусот, откако првиот случај на инфекција во Нанџинг беше откриен на аеродромот на 20 јули.

Сите летови од Нанџинг ќе бидат прекинати до 11 август, пишува „Глобал тајмс“, повикувајќи се на неименуван извор.

Официјалните лица ги искористија критиките за да започнат со тестирање на населението во градот, а Ксинхуа вели дека сите 9,3 милиони жители на градот, вклучувајќи ги и посетителите, ќе бидат тестирани.

Официјалните лица веруваат дека новиот бран на епидемијата е поврзан со видот на делта на вирусот корона и дека се проширил понатаму бидејќи бил откриен на прометниот аеродром, објави Би -Би -Си.

Тестирањето покажа дека инфекцијата се проширила во најмалку 13 градови, вклучувајќи ги Ченгду и Пекинг.

Глобал тајмс, сепак, забележува дека се верува дека новиот бран е во рана фаза и може да се стави под контрола.

Извор.Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

Жените во Авганистан да не одат на работа - ова го наложија Талибанците

Жените во Авганистан да не одат на работа - ова го наложија Талибанците

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Еве зошто три европски земји ги укинуваат сите ковид мерки

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Еве зошто три европски земји ги укинуваат сите ковид мерки

Градоначалникот на Јоханесбург загина во сообраќајна несреќа

Градоначалникот на Јоханесбург загина во сообраќајна несреќа